- Advertisement -

Ağda Sonrası Cilt Bakım Tüyoları

Öne Çıkan Yazılar

Bugünkü konumuz kadın erkek fark etmeksizin her insanın kullandığı ağdalar. Ağda sonrası cilt bakımı konularına değineceğiz. Ağdanı eline almadan önce yazımızı okumanı tavsiye ederiz. ? Hazırsan başlayalım.

Ağda Sonrası Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Ağda ile kıllarımız kökleriyle birlikte yerinden koparıldığı için kıl kökünün deriden çıkarken yaptığı basınçtan dolayı ciltte sivilce meydana gelir. Kıllarımız deri için bir çeşit savunma mekanizması olduğu için kılı bırakmak istemez. Aniden birden çok kıl çekildiği içinde cilt oluşan bu boşlukları kapatma yoluna gider. Bundan dolayı ağda sonrasında cildimizde sivilce, kan dolumu ve ödem oluşabilmektedir. Bir diğer faktör ise ağdanın çok sıcak ve terli tene temas etmesi veya ağdanın çok hızlı çekilmesidir. Özellikle ağda sonrası o bölgenin keselenmesi bu durumu bire bir tetikleyen bir etkendir.  

Çoğu insan epilasyonun hemen ardından duşa girer. Hatta bir çoğumuz banyoda ağdamızı yaparız. İşlem bitince ağda çöpe biz duşkabine gireriz. Fakat bu çok doğru bir uygulama değildir. Cildimize yaşadığı travma sonrası kendine gelme fırsatı sağlamalıyız. Çünkü işlemin hemen ardından maruz kalacağı sıcak veya soğuk su ve kese gibi durumlar travmatik durumu biraz daha tetikleyebilir. Bu yüzden ağdadan birkaç saat sonra duş almanız sivilce oluşumunu büyük ölçüde azaltacaktır. Duş sonrası nemlendirici kullanımı ağdaya maruz kalan bölgenin sürtünme katsayısını azaltacağından dolayı yine sivilce oluşumuyla etkili bir mücadele olacaktır. Hatta sadece duş sonrası değil ağda sonrası 2-3 günde bunu uygulamalısınız. Son olarak da eğer imkanınız varsa ağda yapılan yerin açık kalabileceği kıyafetler giymeniz bu süreç için daha iyi olacaktır.

E tabi ki tüm bu işlemleri steril bir şekilde steril bir ortamda sağlaman gerektiğini söylemiyoruz.

ağda sonrası cilt bakımı

Ağda Sonrası Tahriş Nasıl Geçer?

Ağda sonrası tahriş için aloe vera içerikli nemlendirici kremler sivilce oluşumundaki gibi sürtünme katsayısını azaltarak tahrişe engel olur. Ağda bölgesine soğuk bir buzu direkt temas ettirmeden bir havlu yardımıyla uygulayabilirsin.

Ağda Sonrası Kızarıklık

Ağda sonrası kızarıklığı önlemek için cildine soğuk terapi uygulayabilirsin. Kızarıklığa iyi gelen bir diğer yöntem ise karbonat maskesidir. Biraz karbonat ile yoğurdu karıştırıp bölgeye uygulayın ve 10 dk sonra temizle. Kızarıkla başarılı bir mücadele gerçekleştirmiş olacaksın.  

Ağda Sonrası Nemlendirme

Ağda sonrası nemlendirme işleminin hem sivilcelenme hem de kızarıklık ve tahrişin engellenmesi için çok önemli olduğundan bahsettik. Senin için birkaç adet ağda sonrası nemlendirici seçtik.

Groomed Ağda Sonrası Tahriş Azaltıcı ve Nemlendirme Losyonu

Ağda sonrası oluşan yanma, kızarıklık ve tahrişi azaltarak kıl köklerini besler. Yüksek oranda E vitamini içerir ve vücut kremi olarak kullanılabilir. Yapman gereken tek şey ağda yaptığın bölgene masaj yaparak uygulamak.

Ağda Sonrası Cilt Bakım Tüyoları

Konuştuklarımızı şöyle bir toparlayalım. Ağda sonrasında;

  • Hemen duş almıyoruz.
  • Nemlendirici sürüyoruz ki kızarma ve tahriş olmasın.
  • Kese kullanmıyoruz.
  • Dilersek soğuk terapi uyguluyoruz.
  • Mümkünse ağda bölgesini açık bırakan kıyafetler giyiyoruz.
  • Nemlendiricileri günde 3-4 kez kullanıyoruz.
  • Ağda öncesi ve sonrası bakımımızı steril tutuyoruz.
  • Dilersek karbonat maskesi uyguluyoruz.

 

Gördüğün gibi ağda sonrası cilt bakımı o kadar da uzun ve zorlu aşamalardan oluşmuyormuş. Cilt tipine uygun ağdayı seçtikten sonra bu adımlarla sağlıklı bir epilasyon süreci geçirebilirsin. Güzellikle kalman dileğiyle. ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar