- Advertisement -

Cilt Bakımında AHA(Alfa Hidroksi Asit) Nedir?

Öne Çıkan Yazılar

Eveeet asit dedik tüyler bir ürperdi. Ürpermeyin. Cilt bakımında AHA(Alfa Hidroksi Asit) Nedir? sorusunu cevapladıkça içinizdeki korku yerini sempatiye bırakacak. Hazırsan Alfa Hidroksi Asit’in ne olduğunu keşfedelim.

Cilt Bakımında AHA(Alfa Hidroksi Asit) Nedir?

Kısaca organik meyve asididir. Ispanak, pazı, karnabahar, turunçgiller, elma, üzüm ve nar gibi yiyeceklerde bulunan asittir. Tabi ki meyveden veya sebzeden alınan Alfa Asit laboratuvar ortamlarında seyreltilerek cilt bakım ürünlerine dahil edilir. Suda çözünebilen bu asidimizin 7 adet alt bileşeni vardır;

  • Glikolik Asit: Şeker kamışından elde edilir. Dermatologlar tarafından uygulanan kimyasal peelinglerde başroldür. Temizleyici, tonik, nemlendirici ve serum gibi her türlü cilt bakım ürününde sık kullanılan bir asittir. Cildin yenilenebilme kabiliyetini kaybetmeye başladığında Alfa Asit cildini soyarak hücre yenilenmesini hızlandırır. Akne izleri, güneş ve yaşlılık lekerini hafifleterek cilt tonu eşitsizliklerini düzenler. Kolajen üretimini tetikleyerek kırışıklık ve çizgiler ile savaşır. Tüm bunları yaparken gözeneklerimizi küçültmeyi de ihmal etmez.
  • Laktik Asit: Turşu veya sütten elde edilen bu asit yaşlanma belirtilerini minimuma indirir. Yani yaşlanma sonucu oluşan cilt lekelerini ve kırışıklıkları yok eder. Glikolik Asit’ten farklı olarak daha nazik olduğu için daha sık uygulanabilir. Yani cildiniz Glikolik Asit’e tepki veriyorsa tercihinizi Laktik Asit’e çevirebilirsiniz.
  • Malik Asit: Elmada bulunan bu asit anti-aging kremlerin ortak maddesidir ve kırışıklık önleyici bir formüle sahiptir. Nemlendirici özelliği sayesinde cilt neme doyduğu için aydınlık ve parlak bir forma kavuşur. Aynı zamanda bu asidimiz ölü derileri temizler ve pürüzsüz bir cilt sağlar.
  • Sitrik Asit: Nar ve ahudududa bulunan bu asit antioksidan açısından çok zengindir. Sitrik asit içeren cilt bakım ürünleri de bu antioksidan özelliği sayesinde sivilce oluşumu ile mükemmel bir mücadele verir. Güneşten dolayı oluşan cilt hasarlarını azaltır ve ciltte kahverengi lekeler oluşumunu engeller.
  • Fitik Asit: Pirinçten elde edilen bu asit ölü deri oluşumunu azaltır. Anti-aging özelliği ile hücre yenilenmesini ve kolajen üretimini arttırarak ince çizgi ve kırışık oluşumunu azaltır.
  • Mandelik Asit: Acı bademde yer alan bu asit antioksidan bir özelliğe sahiptir. Glikolik Asit ve Sitrik Asit ile benzer özellikleri taşır fakat bu asitlere göre daha fazla tercih edilir. Bunun sebebi ise daha büyük taneciklere sahip olmasıdır. Bu yapısı sayesinde cildin daha derinlerine işleyerek ölü derilerin cilde nüfuz etmesini engeller. Antioksidan özelliği sayesinde cildi yatıştırarak akneyi önler.

cilt bakımında AHA

 

AHA(Alfa Hidroksi Asit)’in ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını öğrendiğine göre şimdi kullanım şekillerine göz atalım.

Cilt Bakımında AHA(Alfa Hidroksi Asit) Nasıl Kullanılır?

AHA bir asit olduğu için doğrudan kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Hatta profesyonel olmayan kişiler tarafından seyreltilmesi bile ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu asidi sadece klinik eksfoliasyon işlemleri veya cilt bakım ürünleri aracılığıyla faydalanmalısın.

AHA asitleri cilt bakım ürünlerinde %2 , %10 veya %20’lik dilimlerde bulunur. Bu asitle ilk deneyimini yaşayacaksan %2 içerikli ürünlerle başlamalısın. Daha sonra herhangi bir alerjen etki görmediysen dozunu arttırabilirsin. Yıkama jeli, serum ve gece veya gündüz kremlerinizle beraber uygulamanız daha iyi sonuç verecektir. Yüzünüzde herhangi bir leke kalmaması için en az SPF 30’luk bir güneş kremi ile beraber kullanmalısınız. Tabi ki tüm bunların etkisini görebilmeniz için düzenli kullanım gerekir.

Sen de Cilt Bakımında AHA (Alfa Hidroksi Asit) yazımızı sevdiysen ve eklemek istediğin herhangi bir madde varsa yorumlara yazabilirsin. İçerisinde AHA bulunan cilt bakım ürünleri denediysen yine yorumlarda bizimle bu deneyimini paylaşabilirsin. Şunu da unutmamalısın ki cilt tipini doğru belirleyemediysen ürünlerde beklenen etkiyi alamadığın gibi cildinde hasarlar da meydana gelir. Dilersen Cilt Tipi Belirleme ve Testi Nasıl Yapılır?” yazımıza göz atabilirsin.

Güzellikle kalman dileğiyle ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar