- Advertisement -

Cilt Bakımında BHA(Beta Hidroksi Asit) Nedir?

Öne Çıkan Yazılar

Cilt bakımında asitleri incelemeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz ise cilt bakımında BHA yani Beta Hidroksi Asitler. Seninle beraber BHA’ yı inceleyeceğiz. Hangi ciltler için uygun olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini öğreneceğiz. Başlamadan önce istersen bir diğer önemli asit olan AHA’yı incelediğimiz Cilt Bakımında AHA (Alfa Hidroksi Asit) Nedir? yazımızı okuyabilirsin. Yazımızı okuyup geri geldiysen veya “Zaten okumuştum hadi bu yazıya başlayalım” diyorsan Beta Hidroksi Asit incelememize başlayalım.

Cilt Bakımında BHA(Beta Hidroksi Asit) Nedir?

Beta Hidroksi Asit yani BHA yağda çözünebilen organik bir asittir. Zeytinyağı, avokado ve söğüt ağacı gibi maddelerde bulunan bir asittir. İnce bir yapıya sahip olduklarından dolayı gözeneklere daha kolay nüfuz edebilirler. Bu da daha iyi ve kesin sonuçlar verebilecek bir cilt bakımı demektir. Diğer asitler gibi bu asidimiz de laboratuvar ortamında seyreltilerek kullanılır. 4 adet alt bileşeni vardır;

  • Salisilik Asit: Söğüt ağacı, mantar, kayısı ve yer fıstığı gibi maddelerde bulunan bu organik asidimiz antioksidan özelliği sayesinde sivilce oluşumunu engeller ve var olan sivilceleri sindirir. Salisilik Asit’ e dair daha detaylı bilgi için Salisilik asit nedir? Cilt İçin Neden Önemlidir? yazımıza göz atabilirsin.
  • Hyaluronik Asit – HA: Fasulye, maydanoz, lahana ve pancar gibi maddelerde bulunan bu asidimiz mükemmel bir nemlendiricidir. Cilt soyucu bir özelliği bulunmasa da bu eksisini anti-aging özelliği ile tamamlıyor. Hyaluronik Asit’i daha detaylandırdığımız Hyaluronik Asit Nedir? Cilt İçin Neden Önemlidir? yazımızı okuyarak daha derin bilgiler alabilirsin.
  • Linoleik Asit: Birçok bitkisel yağda ve Omega-6 yağında bulunan bu asidimiz yağlı ve karma ciltler için bir kurtarıcı niteliğinde. Müthiş bir nemlendirici olmasının yanı sıra akneler ile mücadelede de etkilidir.
  • Oleik Asit: Zeytinyağı, avokado ve badem yağı gibi maddelerde bulunan bu asit cildi nemlendirerek kurlukları, çatlakları ve matlıkları yok eder.

cilt bakımında BHA

Cilt Bakımında BHA (Beta Hidroksi Asit) Nasıl Kullanılır?

Diğer asitlerde olduğu gibi bu asitte doğrudan kullanılamaz. Laboratuvar ortamında uzmanlar tarafından seyreltilmesi gerekiyor. Harici davranışlarda ciddi problemler olabilir. Bu uyarımızı yaptıktan sonra gelelim asidimizin kullanımına.

Diğer asitler gibi serum, tonik, arındırıcı veya bakım kremi gibi kullanımların yanı sıra enjeksiyon olarak da alınabilen bir asittir. Kullanım sonrası güneş koruyucunu ihmal etmemeni öneririz çünkü istenmeyen lekelerle başın birazcık derde girebilir. Kuru ciltler için çok fazla tavsiye edilmez. Gece kullanımını tavsiye ediyoruz fakat gündüz yine de güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin.

Bugün seninle BHA (Beta Hidroksi Asit)’ i tanıdık. Sen de BHA içeren ürünleri deneyerek yorumlarda sürecini ve elde ettiğin sonuçları bizimle paylaşabilirsin. Unutma ki etkili bir sonuç almak için önemli olan şey miktar değil düzendir.

Güzellikle kalman dileği ile ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar