- Advertisement -

Cilt Bakımında Tonik Neden Önemli? Ne İşe Yarar?

Öne Çıkan Yazılar

Cilt bakımında yıllardır duyduğumuz ama yeri pek anlaşılamamış, bana göre de hakettiği ilgiyi göremeyen bir ürün grubu da tonik! Tonikler cilt bakımının aslında vazgeçilmez bir parçası. Hatta öyle etkili ve önemliler ki ( tabii iyi içerikte olmalı ) son yıllarda Kore cilt bakımıyla hayatımıza giren Essence’ler aslında bir nevi tonik ürünleri! Tonik konusunda kısa ve öz bilgiyle donanmaya hazırsan seni şöyle alıyım!

Cilt Bakımında Tonik Nedir?

Tonik ürünlerinin ilk çıkış noktası cildi temizledikten sonra kalan kir, yağ, makyaj kalıntısı gibi istenmeyen katmanı ve artıkları temizlemekti. Ancak bugün günümüze tonikler bu derin temizleme aşamasının yanında bir de cildi besleme, nemlendirme ve sorunlara yönelik katkı sağlayan takviye cilt bakım ürünleri olarak kullanılıyor.

Cilt Bakımında Tonik Hangi Aşamada Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımında tonik ürünlerini genellikle temizleme aşamasından sonra kullanırız. Yukarıda bahsettiğimiz derin temizleme özelliğinin yanında eğer Kore cilt bakımındaki “Essence” ürün aşamasında kullanmak istersen de yine temizleme sonrasında öneririm. Eğer kuvvetli bir cilt bakım asiti kullanacaksan toniği bu aşamanın öncesi ya da sonrasında kullanabilirsin. Önemli olan toniğin içindeki etken madde. ( Farklı asitleri aynı rutinde kullanmak için dikkatli olmalısın)

Cilt Bakımında Tonik Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında tonik ürünlerinin sadece derin temizleme etkisinin yanında birçok faydası var.

  1. Gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür
  2. Cildi tazeler,
  3. Kalan makyaj artıkları ve kirleri temizlediği için cilt daha çok nefes alır, yenilenir
  4. İçeriğindeki etken maddelere göre eğer yağlı ve karma cilt içinse yağ dengesi sağlar, parlamayı azaltır, kuru ya da hassas cilt tipinde ise nemlendirme ve yatıştırma sağlar
  5. Cildi yeniler, antiaging tonikler cildin yaşlanmasını geciktirir.

Özetle tonik basit bir cilt bakımı aşaması değil aksine sorun ya da cildinde yaratmak istediğin değişikliklere göre rutinine katkı sağlayan bir ürün grubudur.

Cilt Bakımında Tonik Faydaları, Nasıl Kullanılır
Cilt Bakımında Tonik Faydaları, Nasıl Kullanılır

Cilt Tiplerine Göre Hangi Tonik? Tonik Nasıl Seçilir?

Cilt tipin nasıl? Cildinde çözmek istediğin bir problem var mı? Bu sorulara cevap vererek tonik seçimine başlayabilirsin.

Hassas ve Kuru Ciltler İçin Tonik Seçimi

Kuru bir cildin varsa tonik seçerken daha çok nemlendirme, yatıştırma, besleme gibi özellikteki tonikleri seçmelisin. İçerisinde nemlendirici gül suyu gibi bitki özleri, Hyraluronik asit gibi nemlendirme özelliği fazla olan etken maddeleri seçebilirsin. Kuru ya da hassas cildin varsa meyve özlerinden elde edilen meyve asitleri içeren tonikler senin için uygun olmayacaktır. Cildini ekstra kurutabilir.

Yağlı, Akneli ve Karma Ciltler İçin Tonik Seçimi

Yağlı ve karma ciltlerin en sevdiği ürün gruplarından biridir tonik! Çünkü yağ dengesi sağlamak ve parlamayı azaltma, sebum üretimini baskılamak için yardımcı bir aşama sağlar. Yağlı ve karma ciltler için genellikle asit içeren ( salisilik, glikolik, mandalik asit gibi) tonikler çok güzel etki gösterir. Yine yeşil çay ve hyraluronik asit gibi antioksidan ve nemlendirme özelliği taşıyan toniklerden de destek alabilirsin. Bunlar ekstra yağ içermiyorsa cildini yağlandırmaz. Yağlı ya da karma ciltlerin de neme ihtiyacı olduğunu unutma!

Yağlı, akneli ve karma cildin varsa gözenek ve siyah nokta problemin de genellikle vardır. Öyle durumlarda siyah noktalar için ve gözenek sıkılaştıran tonik ürünlerinden yarar görebilirsin.

Olgun Ciltler İçin Tonik Seçimi

Olgun bir cilde sahipsen yararlanabileceğin toniklerin içinde genellikle nemlendirme etkisi olmalı ve bunun yanında antioksidan ve anti-aging katkılar sağlayan etken maddeler içerenlere bakmalısın. Ek olarak kolajen içerikli tonik ya da essenceler tam aradığın tonik ürünleri olabilir.

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik genellikle bir pamuk yardımıyla çok bastırmadan cildini siliyormuşsun gibi kullanılır. Ancak essence gibi kullanmak istersen parmak uçlarına döküp cildine yedirebilirsin.

Tonik Kullananlar ve Yorum Yapanlar Ne Diyor? Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Şimdiye kadar cilt bakım rutininde tonik kullanmamış ya da doğru tonik ürünlerini seçmemiş kişiler gerçekten doğru toniği denediklerinde hep memnun kalır. Tonik kullananlar genellikle şu yorumları yapar;

  • Cildim tertemiz oldu, cildim ışıl ışıl oldu, sanki çok iyi temizlendi, cildim pürüzsüzleşti, cildim daha dolgun ve gergin gözüküyor..

Çünkü tonikler temizleme sonrası kullanıldığı için cilt yüzeyini derinlemesine temizlerken cilt yüzeyinde etken maddelerin kalmasını ve işlevlerini yerine getirmelerini sağlar.

Doğal – Bitki Suyundan Tonikler mi? Kimyasal Tonikler mi?

Çok fazla tonik çeşidi görebilirsin ancak bu yazdığımız önerilerle doğru tonik seçimini yapabilirsin. Kimyasal toniklerin yanında doğanın bize sunduğu birçok kimyasal ürünün içine de girmiş doğal bitki suları son yıllarda tonik aşamasında oldukça popüler. Bitki sularından şu suları tonik olarak cilt bakım rutinine ekleyebilirsin. Papatya suyu, lavanta suyu, gül suyu, mersin suyu, ölmez otu çiçeği ya da kekik suyu gibi..

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar