- Advertisement -

Cilt İçin Azelaik Asit (Azelaic Acid) Hakkında Her Şey

Öne Çıkan Yazılar

Bugün sizlerle son zamanların en çok konuşulan ve cilt bakımında kullanılan, neredeyse herkesin memnun kaldığı Azelaik Asit’ten bahsedeceğiz. Evet asit denilince aklımızda temas ettiği yeri yakan bir madde canlanıyor. Fakat yediğimiz yiyeceklerimizin çoğunda asit bulunmaktadır. Bugünkü konumuz olan azelaik asit ise her gün tükettiğimiz çavdar, arpa ve buğday gibi maddelerin içeriğinde bulunur. Seyreltilerek oluşturulmuş son derece düşük pH’ ı ve mikrobiyotik özellikleri ile cildimize kesinlikle zarar vermez aksine gözle görülür iyileştirmeler sağlar. Belirli kurallar çerçevesinde her cilt tipine ve her yaşa uygundur. İşte şimdi gözünüzde bir şeyler canlanmaya başlayacak. Hazırsanız başlayalım!!!

cilt için aselaic asid

Peki Cilt İçin Bu Azelaik Asit Ne İşe Yarar?

 • Ölü Derileri Temizleyerek Ton Farklılığını Yok Eder

Cildimizdeki ölü deriler eğer temizlenmezse üst üste biriken bu yapı bir süre sonra cildinizde matlaşmalara neden olur. Aynı zamanda tıkanan gözeneklerden dolayı hava akışını azalttığından dolayı cildinize yeterince oksijen girişi olamaz. Bu  da kendini yenileyemeyen bir yapıya dönüşür. İşte bu asit; içeriğindeki antiinflamatuar yapısı ile sizi bu problemlerden kurtarır.

 • Sivilcelerinizi İyileştirir

Aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler, stres ve bakteriler gibi birçok sebepten dolayı vücudumuzda sivilce oluşur. Bu ürün ise sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri yok ederek irin oluşumunu azaltır. Böylece size pürüzsüz ve aknesiz bir cilt sağlar.

 • Cilt Tonunuzu Sabitler ve Lekeleri Soldurur

Cildimizde biriken ölü deriler sebebiyle vücudumuzda oluşan bir diğer reaksiyonlar da ton farklılıkları ve lekelerdir. Cildinizdeki enflamasyonu azaltıp melanin sentezini arttırarak vücudunuzdaki koyu lekeleri yok eder ve size sabit bir cilt tonu sağlar.

 • Kolajen Sentezini Arttırır

Cildiniz bir süre sonra elastik yapısını kaybeder. Bu da göz çevresi kırışıklarına ve sarkmalara sebep olur. Kolajen sentezi ile yaşlanma karşıtı uyarılar vererek sizi sarkmalardan ve kırışıklardan kurtarır.

Cilt İçin Azelaik (Azelaic) Asit Nasıl Kullanılır?

                Her cilt bakım ürünü gibi bu ürünümüzün de kendine özel bir kullanımı vardır.

 • Güçlü sabunlar, büzücü maddeler veya eksfolyant içermeyen temizleyiciler ile cildi temizledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Tamamen arınan cildimizi nazikçe kesinlikle bastırmadan kuruluyoruz. Eğer bastırırsanız cildiniz tahriş olabilir küçük yaralar açılabilir ve bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
 • Temizlenen bölgeye ürünümüzü az miktarda uyguluyoruz ve cildimizi kurumaya bırakıyoruz. Az miktarda olmasına özen gösterin çünkü cildinizin bütün kremi emmesi gerekiyor. Aşırıya kaçıldığında istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
 • Cildiniz tüm losyonu emdiyse ve herhangi bir kalıntı kalmadıysa artık hayatınıza devam edebilirsiniz.
 • Tüm bu uygulamaları tabi ki cildinizin hassasiyetine göre ayarlamalısınız. Cildinizin vereceği tepkiyi ölçebilmek adına önce deneyin ve birkaç gün bekleyin. Denemeyi küçük bir alanda yapmanızı öneriyoruz. Cildiniz bir reaksiyon göstermezse günde bir kez ya da hafta da birkaç kullanarak bir asit rutini oluşturabilirsiniz. Asit rutini demişken bu asit ürünleri (hyraluronik asit hariç) birbiri ile birlikte kullanmayın. Farklı günlere bölün, ilk zamanlarda aralarında birer gün boşluk dahi bırakabilirsiniz.

cilt için azelaik asit

Cilt İçin Azelaik Asit’in Yan Etkileri Nelerdir?

            Eğer hassas bir cilde sahipseniz sizi buraya alalım. Kesin olmamakla beraber ihtimali olan bir takım yan etkilerimiz var.

 • Cilt yanması
 • Ciltte kuruluk
 • Dökülmeler
 • Kızarıklık ve tahriş

Herhangi biriyle karşılaşırsanız cildinizi anında temizleyerek doktorunuza başvurmalısınız.

Hazır yan etki demişken;

 • Hamile ve emziren anneler
 • Son altı ayda isotretinoin kullananlar
 • Açık yarası bulunanlar
 • Yaraları çok geç iyileştiği için şeker hastalığı olanlar
 • Son bir yıl içinde yüz bölgesinde ameliyat geçirmiş olan insanlar
 • Sedef hastaları
 • Radyasyon tedavisi alan

kişilerin kullanmamasını tavsiye ederiz. En iyi kullanım bilgisi için dermatolog görüşü almanızı şiddetle öneriyoruz. Neticede cilt canlı yapıda ve bu tür tüm ürünleri cildin kendini yenilemesi için kullanıyorsun.

En İyi Azelaik Asit İçeren Ürünler Neler ve Nerden Bulabilirsiniz?

Size içeriğinde azelaik asit içeren dermatolojik onaylı bir üründen bahsedelim. The Ordinary’ i eminim ki bir yerlerde duymuş, görmüş hatta belki kullanmış olabilirsiniz. The Ordinary cilt bakımı dünyasına asitler konusunda en gözde ve iyi markaların başında geliyor. The Ordinary Azelaik Asit %10 konsantrasyona sahip bir kremdir. Tüm cilt tipleri için uygundur. Antioksidan özelliği ile hücrelerinizi yeniler ve canlı kalmalarını sağlar. Göz ve ağız çevresine kesinlikle uygulanmamalı ve kullanımından sonra eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız The Ordinary kreminizin emilimi gerçekleştikten sonra cilt tipinize uygun güneş kreminizi kullanarak dışarı çıkabilirsiniz.

Doğru kozmetik ürününü seçtiğiniz sürece cilt problemlerinizden kurtulmanız işte bu kadar kolay. Hepinize sağlıklı günler. ?

- Advertisement -

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar