- Advertisement -

Cilt Kuruluğu Neden Olur, Cilt Neden Kaşınır?

Öne Çıkan Yazılar

Ciltteki problemlerden birisi de cildin kurumasıdır. Ciltteki kuruluk, cildin nemini de götürerek ciltte kaşıntılar ortaya çıkabilir. Bu durum çoğu zaman kaşıntılar nedeniyle rahatsızlık uyandırsa da genellikle güzellik ile ilgili kaygılardan dolayı cilt kuruluğuna çözüm aransa da, kuruluğun nedeni bulunmalı ve müdahale edilmelidir. Çünkü cildiniz kuru kalması demek, sadece nemini kaybetmesi demek olmayabilir. Cilt kuruluğunun önüne geçilmezse, uzun vadede deri hastalıkları (egzama vb.) ortaya çıkabilir.

Cilt Kuruluğu Nedir? 

Eğer ki cildindeki yumuşaklığın kaybolduğunu fark ediyorsan, cilt kuruluğu nedir diye düşünüyor, cildinin kurumasının nedenini merak ediyor ve ona göre önlem almak istiyorsan, evet doğru yerdesin! Cilt kuruluğu eğer ki cildin nemini kaybetmesinden kaynaklanıyorsa, mevcut durumunda değişiklik olduğunu öngörmek gerekir. Ancak, kuru bir cilt tipine sahipsen, bunu belirlemek ve günlük cilt bakım rutinini ona göre oluşturmak önemlidir. Kuru ciltler için en etkili bakım ürünlerinden biri olan Bioderma Çok Kuru Ve Tahriş Olmuş Ciltler Için Besleyici Balm cildini rahatlatacaktır. 

Cilt Neden Kurur?  

Cildin kuru olmasının pek çok sebebi olabilir. Cilt kuruluğunun sebepleri farklı olsa da kaşıntılar ortaya çıkarabilir. Hatta kuru cilt neden kaşınır diye düşünüyor olabilirsin. Öncelikle cilt neden kurur bunun cevabını görmelisin. Cilt kuruluğunun en önemli sebebi tabi ki genetik faktörler… Yani cildin zaten yapı gereği kuru bir cilt tipinde olabilir. Bunun yanı sıra, çevresel faktörler, beslenme şeklinin uygun olmaması, yaşam tarzı da cilt kuruluğuna neden olur. Yaşam tarzı nasıl cilt kuruluğuna sebep olur diye düşünenler varsa, artık hayatımızın merkezinde olan stres dahi cilt kuruluğuna neden olabiliyor. Stres nedeniyle uyku düzeni ve beslenme düzeni bozulabiliyor. Bu durum da tabi ki cildin normal seyrini olumsuz etkiliyor. 

Temiz olmak için banyo yapmak şart, doğru… Ancak aşırı banyo yapmak ve çok sıcak suda yıkanmak da cildi kurutan bir diğer faktörler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra, güneşte bulunan UV ışınları da cilt kuruluğu ortaya çıkarıyor. Uzun süre güneşlenmek, klimalı ortamlarda çok fazla bulunmak da cilt kuruluğuna neden olabiliyor. 

Cilt Kuruluğu Ve Egzema Aynı Şey Mi? 

Cildinin kuru olduğunu fark edip kaşıntılar mı yaşıyorsun? Sen de cildinizi tanımak istiyor, cilt kuruluğu ve egzema aynı şey mi acaba diye merak ediyorsan söyleyelim, ikisi aynı şey değil! Cilt kuruluğu ile egzama çoğu zaman birbirine karıştırılır.  Egzama bir rahatsızlıktır ve pek çok nedenle ortaya çıkan doku hasarı ile vücutta kızarıklık, büyük oranda kuruluk ve kaşıntı gibi etkilerle ortaya çıkar. Mevsim geçişlerinde egzama rahatsızlıkları ve belirtileri genellikle artar ve çoğu zaman bu dönemlerde egzama ile cilt kuruluğu birbirine karıştırılmaktadır. 

Kesin bir tedavisi bulunmayan egzamayı, derinin rahatlamasını sağlayarak doktorların da gözetiminde bir cilt bakım süreci ile sakinleştirmek mümkündür. Buradaki en önemli husus ise, egzamada nasıl ki bir cilt hastalığı olduğu için gerekli özen gösterilip bakım yapılıyorsa, cildin kuru bir yapıya sahipse de kuru cilt için nemlendirmenin önemi kesinlikle unutulmamalı ve gerekli bakımlar yapılmalıdır. Egzama ya da kuru cilt olsa da, cildi yatıştırmak için bakım ürünleri iyi gelecektir. Kuru ve hassas ciltler için Nivea Yatıştırıcı Yüz Yıkama Köpüğü hem uygun fiyatları hem de etkili oluşuyla pek çok kişinin severek kullanabileceği bir üründür. 

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar