- Advertisement -

Cilt Ne Zaman ve Nasıl Kırışmaya Başlar?

Öne Çıkan Yazılar

Cildimiz doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlar. Peki gözle görülür bir şekilde cilt ne zaman ve nasıl kırışmaya başlar hiç düşündün mü? Bu yazımızda cilt kırışıklığının kaç yaşımıza geldiğimizde, hangi sebeplerden dolayı ve neden meydana geldiğinden bahsedeceğiz. Bakalım korkulu rüyamız olan kırışıklarımız neden meydana geliyormuş.

Cilt Nasıl Kırışır?

Cildimiz kolajen üretimini yaklaşık 30 yaşına kadar en üst düzeyde tutar. 30’lu yaşlara yaklaşıldığında ise bu işlemler yavaşlamaya başlar ve yaşlılıkta en az seviyeye gelir. Cildimizin kırışmasının ana sebebi kolajen üretiminin yavaşlamaya başlamasıdır.

Peki kırışıklığa kolajen azalması harici bir şey sebep olamaz mı? Olur. Güneş ışınları, sigara, alkol, düzensiz uyku, stres ve yetersiz beslenme gibi çeşitli faktörlerden dolayı cildimizde kırışmalar artar. Fark ettiysen cildimizde güneşle en çok temas eden bölgeler oldukları için  yüzümüz, boynumuz ve ellerimiz diğer bölgelere göre daha fazla kırışır. Bunun önüne geçebilmek içinse güneş kremi kullanman oldukça etkili olacaktır.

Tüm günün yorgunluğu ile makyajını bile silmeden kendini yatağa attığında yaşlanma belirtilerini bir tık daha hızlandırmış olursun. Cildini temizlemeden yatağa yattığın her an cildine bir adet kırışık eklenmiş olur.

Tekrarlanan mimikler de çok şaşıracağın bir başka kırışıklık sebebidir. Sürekli gülümseyen insanların dudak kenarında ve göz altlarında kırışmalar meydana gelir. Sürekli somurtan insanların ise iki kaşının arasında derin çizgiler meydana gelir. Gençken bu kırışıklar hemen düzelir fakat yaşlanınca kalıcı olur.

Cilt Ne Zaman ve Nasıl Kırışmaya Başlar

Cilt Ne Zaman Yaşlanmaya Başlar?

Aslında cildimiz doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlar. Tabi biz bunu yaşlanma olarak değil de bir çocuğun büyümesi olarak kabul ediyoruz. Peki cildimiz ne zaman yaşlanır? Yani bir insanın cildi ne zaman olgunlaşır ve yaşlanmaya başlar. Gerçek anlamda cilt yaşlanması 25-30 yaş arasında başlar. Tabi genetik faktörler de bunu çok etkiler. Bazı insanlarda genleri dolayısıyla yaşlanma belirtileri çok geç görülür. Ama bu çok nadir görünen bir yapıdır. Asıl rakamımız 25’tir.

20’li yaşların ortasında baş göstermeye başlayan bu durum 30’lu yaşlarda kendini tamamen belli eder. Yani aynaya baktığınızda yaşlanmaya başladığını gözle görülür bir şekilde fark edersin. Hücre yenilenmesi 30’unuza varmadan %28 azalmış olur. Anti-aging özellikler azalır yani kollajen üretimi yavaşlar. Göz çevresindeki deri incelir ve ilk oradan kırışmaya başlarız. İşte bu noktadan sonra devreye anti-aging kremler giriyor.

Her canlı organizma gibi cildin de doğduğu andan itibaren değişimlere ve gelişmelere maruz kalır. Bir süre sonra ise bu gelişim anabolizmadan katabolizmaya dönüşür. Yani vücut artık bir şeyleri yapmak yerini azaltarak bırakmaya başlamıştır. Yani artık takviyelere ihtiyacı vardır. Kendine ve cilt tipine en uygun kremlerle ve belirttiğimiz çevresel faktörlere dikkat ederek bu belirtileri geciktirebilirsin.

Eğer cilt ne zaman ve nasıl kırışmaya başlar yazımızı beğendiysen arkadaşlarınla paylaşmayı unutma. Herhangi bir eksiklik veya yardım ihtiyacında yorumlarla veya iletişim formuyla bizimle iletişime geçebilirsin. Güzellikle kal ? 

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar