- Advertisement -

Cilt Tipi Belirleme ve Testi Nasıl Yapılır?

Öne Çıkan Yazılar

Cilt tipi belirleme, doğru cilt bakımı yapabilmek için çok önemlidir. Cilt tipinizi bilmelisiniz ki, ancak bu sayede cildinize en uygun cilt bakım ürünlerini alabilir, en uygun yöntemlerle cilt bakımınızı yapabilirsiniz. “Ben cildimi nasıl tanıyacağım?”, Acaba benim cildim yağlı mı ve eğer öyleyse yağlı bölgelerdeki fazla yağdan kurtulmak için ne kullanacağım?”, “Benim cildim kuru mu ve cildim kuruysa cildimdeki kuru olan bölgelerin nemini arttırmak için nasıl cilt bakım ürünleri kullanacağım?” diye  sorularınızı duyar gibiyiz. Hele de karma bir cildiniz olabilme ihtimaliniz varsa, “Ben cildimin yağlı bölgelerinde yağdan kurtulurken kuru bölgeleri nasıl nemlendireceğim?” diye feryat ettiğinizi farkındayız. 

Korkmayın! ? Cilt tipini belirlemek için işte sana bir ipucu…

Cilt Tipi Belirleme Testi ve Analizi
Cilt Tipi Belirleme Testi ve Analizi

Cilt Tipi Belirleme Nasıl Yapılır? Cilt Tipi Testi – Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt tipini belirlemek aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değil. Üstelik, bunu evde kendi imkanların ile dahi yapabilirsin. Önemli olan cildini gözlemleyebilmeyi öğrenmen… Son derece kolay bir cilt tipi belirleme yöntemine hazır mısın? İşte geliyor! 

Öncelikle, cildini temizle ve bu işlemden sonra bir peçeteyi alnına ve yanaklarına yapıştır. Eğer ki alnına ve yanaklarına ikisine birden yapışıyorsa yağlı, ikine de yapışmıyorsa kuru, alnına yapışıyor ama yanaklarına yapışmıyorsa karma cilde sahipsin. Peçeteye yapışmanın fazlalığı, cildindeki sebum yani cilt yağı fazlalığı ile doğru orantılı olacaktır. Dolayısıyla, peçete üzerinde ne kadar yağ kalıntısı olduğu cildin için oldukça önemli… Cilt tipi nasıl belirlenir diye endişe etmene gerek yokmuş değil mi? Aslında cilt tipini belirlemek işte bu kadar basit. 

Bu yöntem, cilt tipini anlayabilmenin ilkiydi. En az bu kadar kolay olan bir yöntem daha var. Bu yöntemde daha basit şekilde, cildini el yordamıyla kontrol ederek cilt tipin ile ilgili fikir edinebilirsin. Parmak uçlarınızla yüzünüzün farklı bölgelerine dokunun. Peçeteyle yaptığınız gibi alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza, çenenize dokunun. Eğer ki cildinize dokunduğunuzda elinize fazla yağ geliyorsa, cilt tipiniz yağlı, elinizde pek yağlanma hissi yoksa cildiniz kuru, bazı bölgeler yağlı bazıları kuruysa cilt tipiniz karmadır. 

Siz yine de daha profesyonel şekilde bir cilt tipi belirleme yöntemi isterseniz, eczanelerde bu işlemler yapılıyor. Eczanelerde cilt tipi testi uygulamasında cildin elastikiyeti kontrol edilebiliyor, hidrasyon değeri, pH değeri, melanin değeri ve en önemli parametrelerden biri olan sebum değeri ölçülüyor, cilt sıcaklığı verilerine ulaşılabiliyor. 

Eğer ki cilt tipiniz kuru çıktıysa, cildinize iyi bir nem sağlayabilmek için Clinique 72 Saat Nem Koruma Teknolojili Nemlendirici ürünü size oldukça etkili olacaktır. Yağlı ya da karma cilt olarak cilt tipiniz ortaya çıktıysa, son derece uygun fiyatlı Diadermine Karma Ve Yağlı Ciltler İçin 48 Saat Ferahlatıcı Jel Krem 2’li ürünü, akneye eğilim gösteren ciltler  için La Roche Posay Effaclar Duo(+) Bakım Kremi çok iyi bir etki sağlayacaktır. 

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar