- Advertisement -

Cruelty Free Ne Demek? Cruelty Free Markalar Nasıl Anlaşılır?

Öne Çıkan Yazılar

Son zamanlarda ana konusu Cruelty Free ve hayvan deneylerine dikkat çeken Save Ralph adlı kısa film herkesin paylaşması ile bazı konuları tekrar gündeme getirdi. Maalesef bu Ralph karakterimiz sadece bir çizgi karakterden ibaret değil. Kozmetik sektöründe hayvanlar üzerinde yapılan bu acı verici deneyleri tüm gerçekliğiyle yüzümüze çarpıyor. Sizin için Cruelty Free’yi tüm detaylarıyla anlattık.

Cruelty Free Ne Demek?

Cruelty kelimesi İngilizce’de zulüm anlamına gelir. Cruelty Free ise teknik olarak zulümsüz anlamına gelir fakat “Hayvanlar üzerinde test edilmemiş” anlamında kullanılır. Yani ürünlerin üretiminden öncesinde, üretim sırasında veya sonrasında herhangi bir hayvan üzerinde test yapılmamıştır anlamına gelir.

Cruelty-free-marka-nedir-nasil-anlasilir
Cruelty-free-marka-nedir-nasil-anlasilir

1980’lerin başında insanların KD50 gibi göz ve cilt tahrişi testlerinin hayvanlar üzerinde test edildiğini fark edince ayaklanma başlatmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Henry Spira önderliğinde hareketlenme başladı. Hayvanlar üzerinde test yapan firmaları gazetelere ilan verdiler. Bu hareketlenmenin üzerine ABD’ de bir çok firma bu duruma alternatifler üretmeye başladı. Hayvan Testlerine Alternatifler Merkezi’ni (CAAT) kuruldu. Fakat tüm bunlara rağmen günümüzde hala hayvan testleri uygulanmaya devam etmektedir.

Hayvanlar Üzerinde Ne Çeşit Testler Yapılıyor?

Bazı kozmetik firmaları ürünlerinin üretim aşamasında kedi, tavşan, köpek, fare ve maymun gibi hayvanlar üzerinde test ediyor. Çoğu hayvanlar doğal ortamlarından alınıp deneyler için bir kobay haline getiriliyor. Hatta son zamanlarda deney hayvanı üretimi de yapılmaktadır. Sevimli tavşanımız Ralph’de deney hayvanlarımızdan biriydi. Nesillerdir aynı laboratuvarda ürüyorlar. Böylece kozmetik firmaları için yeni denekler doğmuş oluyor. Yeni denekler geldikçe yeni testler uygulanabiliyor. Şırıngayla ilaçlar denenebiliyor, deneklerin vücutlarına çeşitli mikroplar enjekte edilebiliyor ve bilerek hastalık bulaştırılabiliyor. Maalesef bu deneklerimizin çoğu testlerden dolayı ya uzuvlarını ya da hayatlarını kaybediyor.

Bazen hamile hayvanlar üzerinde bile testler yapıldığından dolayı annesiyle beraber ölen fetüsler de olabiliyor. Ürünlerin üzerinde “Alerji testinden geçmiştir” yazısının arka planında 1-3 ay arasında her gün tıraşlanmış derileri üzerinde, gözlerinde veya kulaklarında alerjen maddeler denenmiş hayvanlar olduğunu unutmayın. Çoğu zaman narkoz bile verilmiyor.

Tüm bunların sebebi Çin pazarına girebilmek. Evet tam olarak Çin pazarına girebilmek. Bir kozmetik firmasının Çin’de Pazar sahibi olabilmesi için Çin hükumeti ile bir anlaşma yapması gerekiyor. Bu anlaşmada karşı taraf hayvanlar üzerinde deney yapmayı kabul etmiş oluyorlar. Yani sırf Çin pazarına girebilmek için Cruelty Free’yi reddediyorlar.

Test Edilmemiş Ürünü Nasıl Kullanabilirim?

Bir ürünün güvenilirliği sadece hayvanlar üzerinde test edildiğinde geçerli kılınmaz. Gelişen teknoloji ile artık invitro testler yani insan ve hayvan hücre kültürleri, estetik cerrahisi sonrasında bağışlanan atık deriler ile deneyler yapılabiliyor. Ayrıca bu testler hayvan testlerine göre çok daha hızlı ve güvenilir sonuçlar veriyor. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi hayvan testleri yerine invitro testleri tercih ettiğinizde Çin pazarına giremiyorsunuz.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Cruelty Free Markalar Nasıl Anlaşılır?

Alacak olduğunuz ürünün arkasını çevirin. Cruelty Free International yazılı bir tavşan amblemi ve vegan yazan ayçiçeği amblemi görürseniz ürün kesinlikle cruelty free’dir. Yani üretim öncesi, üretim aşaması ve sonrasında kesinlikle hayvanlar üzerinde test uygulanmamıştır. PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) kendi sitesinde tüm Cruelty Free markaları listeliyor. Son olarak tabi ki Çin pazarında bulunan bir markanın Cruelty Free olamayacağını da acı gerçeklikle öğrenmiş oluyoruz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar