- Advertisement -

Dermokozmetik Ürünler Hakkında Her Şey

Öne Çıkan Yazılar

Dermokozmetik ürünleri cilt, vücut ya da saç bakımı için her zaman kullanabiliyoruz. Peki, bu ürünleri alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muyuz?

Dermokozmetik Ürün Nedir?

Dermokozmetik ürünler hazırlanırken dermotolojik testlere tabi tutulur, hem formüllerinin hem de üretim tekniklerinin hazırlığı bilimsel araştırmalar ışığında gerçekleşir. Dermokozmetik ürünler aslında eczanelerde satılır. Ancak buradan, eczanelerde satılan her kozmetik ürünün dermokozmetik ürün olduğu sonucunu da çıkarmamak gerekir. Detaylı bilgiye şuradan da ulaşabilirsiniz. Bugün internet üzerinden satışın artmasıyla dermokozmetik ürünlere internet üzerinden de ulaşılabiliyor. Ancak bazı riskleri var bunun için dikkat etmek gerek.

Dermokozmetik ve Kozmetik Ürünler Arasındaki Fark

Dermokozmetik ürünler kullanım amacında farklılık taşır. Daha çok bir cilt sorununun iyileştirilmesi ya da önlenmesi için kullanılır. Hatta bazı ürünler iyi sonuç almak için gerekli olan ürünlerle beraber kullanılıyor. Bununla birlikte, tıpkı eczane temel ürünlerinde olduğu gibi, bazılarının yan etkilerinin görülebilmesi de mümkün oluyor. Ayrıca hepsinin son kullanma tarihi kapakları açıldığı andan itibaren başladıkları için de çok büyük önem taşıyor. Dermokozmetik ve kozmetik ürünler arasındaki fark ürün içeriğinden ve denetim / test süreciyle farklılık göstermektedir.

Dermokozmetikler Hangi Cilt Tiplerine Uygundur?

Dermozkozmetik ürünler daha çok sorun odaklıdır. Genellikle akneye yatkın, atopiye / kuruluk ve kaşıntıya yatkın, kepek ya da saç problemleri ya da güneş hassasiyeti gibi cilt sorunlarını yaşayan ciltlere hitap edebileceği gibi genel cilt ihtiyaçları nemlendirme, temizleme, cilt bariyerini güçlendirme, leke giderme gibi problemler içinde bir dizi ürün içerebilir. Başlıca dermokozmetik ürünler; Temizleyiciler (Yağ, jel ya da köpük), nemlendiriciler, yatıştırıcı kremler, koruyucu kremler, tonik, maske, saç ve saç derisi için şampuan, losyon ürünlerinden oluşur.

Dermokozmetik ve Kozmetik Ürünler Arasındaki Fark

Türkiye’deki En Popüler Dermokozmetik Markaları

 • La Roche Posay
 • Bioderma
 • Avene
 • Ducray
 • Vichy
 • Babe
 • Lierac
 • Mustela
 • Dermoskin
 • Cosmed
 • Dermologica
 • Skinceuticals
 • Klorane
 • Caudalie
 • Pyhto
 • Nuxe

Dermokozmetik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle en sık yapılan yanlışa değinmekte fayda var: Çoğu insan tavsiye edilen ürünleri almaya yöneliyor. Oysa bir ürünün bir kişide iyi sonuçlar vermesi herkes için faydalı olacağı anlamına gelmez. Kendi cilt tipinize uygun olan ve cildinizdeki problemi çözecek olan ürünü almalısınız. Öncelikle bir dermatolog ya da cilt uzmanına görünmekte yarar var. Eğer temel temizleyici arıyorsanız örneğin Bioderma temizleyici ve makyaj çıkarıcı ürünler oldukça geniş kullanım alanına sahip. Ancak bazı ciddi cilt sorunları özellikle sivilce leke ya da rosea gibi sorunlar için uzman görüşü almak şart. Öncelik her zaman dermatolog eğer onlara ulaşmanız zorsa bu konuda eğitimli ve sizi yönlendirebilecek donanıma sahip eczacılara da danışabilirsiniz. Yapılan cilt analizinizin sonunda sizin için en iyi olan ürünü eczacınız tavsiye edecektir.

Dermokozmetik ürünlerden hangisinin size uygun olduğunu cilt analizi yapılmadan bilmeniz mümkün değil. Bu yüzden mutlaka size danışmanlık yapacak olan uzmanlar tarafından yönlendirilmelisiniz. Ayrıca, son kullanma tarihi geçmiş dermokozmetik ürünlerin kullanılması da tehlikelidir. Maalesef, günümüzde internette satılan ürünlerin birçoğunun son kullanma tarihi geçmiş oluyor ve bunu saklamak için de ürünün ambalajı değiştiriliyor.

İnternetten Dermokozmetik Ürün Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Dermokozmetik Alışveriş Siteleri

Güvenilir site ve satıcıları tercih edin, emin değilseniz satıcı ya da mağaza ile almadan önce iletişime geçin. Trendyol, Hepsiburada gibi sitelerde birçok dermokozmetik markası kendileri de ürün satabiliyor, onları tercih edebilirsiniz.

Satın almadan önce satıcı ile iletişime geçip Son Kullanma Tarihi bilgisini isteyin. Özellikle Trendyol yorumlarında satıcıların bu konuda çoğu dikkatli davranıp bilgi vermeye çalışıyor.

Bugün orjinallik garantisi veren ve eczaneye ait olduğunu söyleyen birçok web sitesi var, bunların ticari kaydını kontrol edin. Gerekirse telefon ile gerekli kuruluşlardan teyit alabilirsiniz. Dermokozmetik alışveriş siteleri arasında Google’da ilk sırada çıkan Farmareyon, dermoeczanem, recete.com, kozmela.com gibi sitelere göz atabilirsiniz. Ürün orjinalliği konusunda lütfen satın alma öncesi firmalarla iletişim kurun ya da bilgilerini sergiledikleri sayfalara göz atın.

Cildiniz için doğru ürünü bulmak için önce cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Yoğun cilt şikayetleriniz varsa ve seçeceğiniz ürünler sorunları önlemeye yönelik ciddi ürünlerse dermatolog ya da cilt uzmanından mutlaka fikir alın.

Temel jel gibi cilt temizleyicileri ya da temel nemlendirici ürünlerin kullanım alanı daha geniş olduğu için bunları internet üzerinde daha yaygın bulabilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar