- Advertisement -

Egzamalı Saç ve Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Öne Çıkan Yazılar

Saç diplerinin inanılmaz kuruyup kaşındığı günlerden dolayı uyuyamadığın günler olduysa doğru yerdesin. Biz de senin için egzamalı saç ve saç derisi bakımından bahsedecektik. Saç diplerinde çıkan egzamalar kelimenin tam anlamıyla baş belası oldukları için artık buna bir dur denmeli. Bakalım uykularından uyanmana sebep olan bu şey neymiş, neden olurmuş ve çözümü neymiş.

Egzama Nedir?

Egzama; cildinde meydana gelen kuru ve pul pul olan kızarıklıklardır. Küçük ve sık seyrederler. Kırmızı ve hafif kabartı şeklindedirler. Belirtilerinin en belirgin olanı kaşıntı olduğu için saç derisi egzamaları bile hemen fark edilebilir. Cildin üst tabakasındaki protein eksikliğinden dolayı meydana gelir. Ve genetik veya çevresel faktörlerin etki etmesiyle tetiklenir.

Egzamalı Saç ve Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Egzamalı saçlara sahipsen dikkat etmen gereken birkaç küçük detay ve yapman gereken ufak hamleler var. Bunlara uyduğun takdirde egzamalara karşı galip gelmiş olursun. Bakalım egzamalı saç ve saç derisi bakımı önerilerimiz nelermiş?

  • Egzama cildinin kurumasından dolayı oluşan bir yapı olduğu için koruyucu yağ tabakasına zarar vermemelisin. Bunu da alkolsüz saç bakım ürünleri kullanarak başarabilirsin. Aksi halde ürünün içeriğindeki alkol cildindeki yağın çözünmesine sebep olacağı için saç derin daha da kuruyacaktır.
  • Normal şampuanlar saç derine zarar verebileceği için egzamalı saç derisi için şampuan kullanmalısın. Bu süreçte sana BioblasSaç Dökülmesine Karşı Egzama İçin Şampuan yardımcı olacaktır.
  • Egzamalı saç derisi bakımının en zor tarafı da kaşıntıdır. Çünkü saç derin seni uykundan uyandıracak kadar kaşınır. Kaşıdıkça kanar ama yine de kaşımaya devam edersin. Fakat bunu yapmamalısın. Hafif masajlar yaparak cildini kandırabilirsin fakat tırnak ve baskı kesinlikle uygulamamalısın.

Egzamalı Saç Derisi İçin Maske

Egzamalı Saç Derisi İçin Maske Önerileri

  • Bal Maskesi

Bir kaba bal ve balın %9’u miktarda su ekleyerek karıştır. Daha sonra bu karışımı saçlarına masaj yaparak uygula. Eğer çok belirgin kabuklar varsa maskeyi saçında 2-3 saat bekletebilirsin. Bu işlemin ardından ılık su ile saçını yıkaman yeterli olacaktır. Bunu 1 ay boyunca tekrarladıktan sonra etkili sonuçlar göreceksin.

  • Elma Sirkesi Maskesi

İçeriğindeki malik asit sayesinde egzamalara iyi gelen bir diğer mucizevi besinimiz ise elma sirkesidir. Aynı miktarda elma sirkesiyle suyu karıştırdıktan sonra saçına uygula ve 10 dakika bekle. Ilık suyla durula ve bu işlemi bir süre tekrar et. Sonuçlarını seveceksin.

  • Karbonat Maskesi

Yarım tatlı kaşığı karbonat ile yarım bardak suyu karıştırarak 5 dakika boyunca egzamalarına uygula. Düzenli tedavi sonucunda beklediğin sonucu elde edeceksin.

 

Egzamalı saç bakımının nasıl yapılması gerektiğini kendimizce sana ifade ettik. Sen de egzamalı saç ve saç derisi problemine sahipsen kendi deneyimlerini bize aktarabilirsin. Senin için faydalı olduysak yorumlarda ve beğenilerde buluşalım ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar