- Advertisement -

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Hakkında Her Şey

Öne Çıkan Yazılar

İnsanlık tarihinin ilk günlerinden beri çam sakızından ağdaya, jiletten lazere her türlü epilasyon çeşidi bulunmuştur. Bu kadar epilasyon çeşidi var ama epilasyon sonrası cilt bakımımız nasıl olmalı? Cildimizi yaktıktan veya dondurduktan sonra hangi uygulamaları yapmalıyız? Tüylerden kurtulmak isterken yaptığın yanlış bakım sonucu cildinde kalıcı hasarlar oluşmasını istemezsin. Bu yazımızda neler yapman gerektiğini anlattık. Hazırsan başlayalım.

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

Ergenlik döneminden itibaren büyümeye başlayan tüylerimiz ömür boyu büyümeye devam eder. Fakat çoğu zaman bu tüyler özellikle de kadınlar için baş belası olmaktadır. Aniden gelişen planlarda uzamış tüylerinizle karşılaşmak oldukça yorucudur. Tüm bunlara son vermek için de biz kadınlar için tarihin en büyük buluşu olan lazer epilasyonu icat ettiler. Tabi ki ağda ve jilet gibi işlemler sonucunda cilt bakımı yaptığımız gibi lazer epilasyon sonrası da bakım yapmalıyız.

  • Lazer epilasyon cildi oldukça hassaslaştıran bir işlemdir. Bundan dolayı epilasyonunu tatillinin hemen öncesinde yaptırmamalısın. Yoksa zaten oldukça hassaslaşan cildini üzücü durumlara sokarsın. Güneşe mutlaka çıkman gerekirse de mümkün olan en yüksek SPF’li güneş kremi kullanarak çıkmalısın.
  • Epilasyondan 8 saat sonra ılık bir duş alabilirsiniz bu hem seni hem de epilasyon bölgelerini rahatlatacaktır. Fakat duş kavramına sauna ve hamam kesinlikle dahil değildir. Bu arada keseye de 1 haftalık bir süre zarfında küsmelisin.
  • Peeling gibi cildinizi daha da hassaslaştıran uygulamalardan kesinlikle kaçınmalısın.
  • Doğal olarak cildinde kızarmalar hatta şişlikler meydana gelecektir. Bu durum 1-2 saatten 1-2 güne kadar uzayabilir. Bu durumda soğuk bir havlu veya direkt buzu temas ettirmemek koşuluyla buzu cildine tutabilirsin.

Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı

  • Tahrişi ve kuruluğu azaltması için anti-bakteriyel özelliği olmayan nemlendirici krem sürerek semptomların azalmasını sağlayabilirsin. Bu süreçte sana Sante BeautyEpilasyon Sonrası Nemlendirici Vücut Losyonu yardımcı olacaktır.
  • Bölgeyi kesinlikle temiz tutmalısın.
  • Cildin gördüğü işlemlerden dolayı kaşınacaktır fakat bu duruma direnmelisin. Çünkü cildini kaşıdığında çok fazla tahriş ve deri kaybı olacağından dolayı cildine zarar gelebilir.
  • Bir diğer epilasyon sonrası cilt bakımı önerimiz ise koltuk altına alkol uygulaması. Eğer koltuk altına lazer uygulaması yaptıysan ilk gün birkaç saat arayla alkollü pamukla bölgeyi çok hafif bir şekilde temizlemelisin.

Lazer epilasyon bir kahraman olsa da her güzel şey gibi kötü yanları da var. Fakat çözümsüz değil. Basit bakım tüyolarıyla cildine zarar vermeden bu süreci atlatabilirsin. Epilasyon sonrası cilt bakımı tüyolarımızı beğendiysen arkadaşlarınla ve yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma. ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar