- Advertisement -

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Aşamaları Nedir?

Öne Çıkan Yazılar

Evde cilt bakımı yapmak aslında sana birçok avantaj sağlar. Üstelik kendine özel bir rutin oluşturduğun zaman kaliteli ve cildine uygun cilt bakım ürünleri ile istediğin sıklıkta ve düzenli bakım yapabilirsin. Üstelik bütçesi özel bakım merkezlerine göre çok daha uygun olur. Hazırsan evde cilt bakımı rutinini birlikte oluşturmaya başlayalım!

Evde Cilt Bakımı Rutini Adım 1: Derinlemesine Cilt Temizliği

Derinlemesine temizlik derken yıllarca en çok yapılan cilt bakım hatalarından biriyle başlayalım! İri ve sert tanecikli peeling yani scrubların son yıllarda ne kadar zararlı olduğu konuşuluyor. Cilt yüzeyini çizen bu tanecikler aslında o an cildini temizliyor gibi hissettirse de durum böyle değil! Bu sebeple son bir yıldır ülkemizde de sıkça konuşulmaya başlayan, Kore cilt bakımı ile hayatımıza giren çift aşamalı temizliği şiddetle öneririm!

 

Çift Aşamalı Temizlik; Yağ + Jel ya da Köpük Temizleyici ile Başla!

Çift aşamalı temizliğin ilk aşamasında cilt temizleme yağı ile cildindeki kiri makyajı temizleyerek başlamalısın. Yağ kiri çözdüğü için derinlemesine bir temizlik sağlayacaktır. Cildim zaten yağlı kullanamam diye üzülme, bu yağı cildine göre seçebilirsin. Zaten tekrar temizleyici ile devam edeceğin için yağ cildinde kalmayacak. 

Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı – Cilt Temizleme Yağı Önerileri – Çift Aşamalı Temizlik

Yağ üzerine cildinin türüne ve tercihine göre jel ya da köpük temizleyici ile kalan kiri ve yağı temizleyebilirsin. 

Bu sürede daha profesyonel bir bakım olmasını istersen temizleme cihazı ya da sünger gibi ek aksesuarları da kullanabilirsin. 

Yine bu aşamada dilersen siyah nokta bantları da kullanabilir, temizlik ile açılan gözeneklerini bant aracılığı ile de temizleyebilir, gerçekten derinlemesine bir temizlik sağlayabilirsin. 

 

Evde Cilt Bakımı Rutini Adım 2: Tonik ve Essence 

Tonik cilt bakımının biraz unutulan ve çok da önemsenmeyen bir aşaması gibi görünse de aslında öyle değil. Cilt tipine ve varsa problemine göre seçtiğin bir tonik cildin nemlenmesi, sıkılaşması, kusur ve renk eşitsizliklerinin giderilmesi için son derece önemli. Toniklerle birlikte son yıllarda bir de essence diye adlandırılan bakım ürünleri de bu aşamada yerini almaya başladı. Essenceler özellikle kore cilt bakımı ile hayatımıza girdi diyebiliriz. Essence kullanmak seçtiğin ürüne göre cildin nem ve beslenmesi için çok önem taşıyor. 

 

Evde Cilt Bakımı Rutini Adım 3: Cilt Bakım Serumu ile Cildini Besle

Cilt bakım serumları yüksek konsantrasyonda ve genellikle probleme yani bir amaca yönelik yoğun bakım içeren ürünlerdir. Cilt bakım serumlarını mutlaka bakım rutinine eklemelisin. 

Cilt Bakım Serumu Nasıl Seçilir? 

Cilt bakım serumu seçerken genellikle bir amaç ya da cildinde düzeltmek istediğin bir problemi belirleyerek başlayabilirsin. 

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar