- Advertisement -

Evde Pedikür Nasıl Yapılır? Nelere İhtiyacın Var?

Öne Çıkan Yazılar

Pedikür yapmak ayak bakımının neredeyse olmazsa olmazı denebilir. Hele de yaz günlerinde plajda salınırken, çıplak ayaklarımız ile gezerken bakımlı, sağlıklı ayaklara sahip olmak bambaşka bir duygu olsa gerek… Sadece yazın değil, günün her yorgunluğunu çeken ayakların da bakıma ve ilgiye ihtiyacı yok mu? Madem kendimize bakım yapıyoruz, ayakları unutmamak lazım. Evde pedikür yapabilir miyim diye endişe ediyorsanız, evde pedikür nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz!

evde pedikür

 

Evde pedikür nasıl yapılır?

Evde pedikür yapmanın aslında birkaç ufak püf noktası var. Özellikle de evde pedikür yaparken nelere dikkat etmelisin, neler kullanman gerekir, evde pedikür yaparken ihtiyacın olan malzemeler neler, eğer ki bunları bilirsen pedikür yapmanın aslında ne kadar basit olduğunu göreceksin. 

  1. Pedikür yapmanın püf noktası ayakları yumuşatmaktan geçer. Ancak ayakları yumuşatmadan önce yapılması gereken şey, varsa ayak parmaklarındaki ojeleri çıkarmak, uzunsa tırnakları kesmektir. Tırnaklarını ellerinde olduğu gibi yuvarlak değil, daha düz kesmeye özen göstermelisin. İlerde tırnak batması gibi sıkıntılarla karşılaşmak istemezsin. Tırnaklarını kesince törpü ile tırnaklarını biraz yumuşat. Artık ikinci adıma geçebilirsin.
  2. Şimdi sırada ayakları yumuşatma var. Ayaklarının sığacağı büyüklükteki bir kaba sıcağa yakın, ılık su koy. Ayaklarını rahatlatmak için uçucu yağlar da ekleyebilirsin. Bade Natural Limon Uçucu Yağı, Bade Natural Defne Yaprağı Uçucu Yağı sana iyi gelebilir. Ortalama 20 dakika kadar ayaklarını bu kabın içinde beklet ki ayakların, ayak tırnak etlerin yumuşasın. Ayaklarını bir havlu yardımıyla kurula. Ayrıca tırnak etlerin ve çevresinin daha da yumuşaması için hazır ayakların bu kadar yumuşamışken Bade Natural Besleyici ve Güçlendirici Tırnak ve Tırnak Eti Bakım Yağı gibi yumuşatıcı etkiye sahip bakım ürünü uygula.
  3. Tırnaklarını düz şekilde kesmen önemli. Ancak bunun kadar önemli bir husus da, tırnaklarının çevresindeki tırnak etlerini ne yapacağın… Tırnak etlerini koparmak yerine, tırnak diplerine doğru bir tırnak fırçasıyla ittirmen daha iyi olacaktır. Çünkü tırnak etlerini kestiğinde çok daha hızlı uzar ve sürekli ayak tırnak etlerini kesmek zorunda kalırsın. 
  4. Sıra geldi topuklara… Kuruyan, çatlayan ve ölü deriler olan topuklarını ponza taşı yardımıyla ovala ve topuklarını ölü derilerden arındır. Tırnak çevresi güzel olup da topukları kötü olan birinin düzgün bir ayak bakımı ve pedikürü varmış denemez, unutma.
  5. Şimdi işin en keyifli zamanına sıra geldi! Tırnaklarını güzelce törpüle ve ayak tırnaklarını hafif küt kalacak şekilde kestiğin için törpülemeyi de buna uygun yap. Tabi ki bu bunu taçlandıracak en güzel şey de ojeler! Renk renk ojeler içerisinde en beğendiğini seç ve ayak tırnaklarını renklendir. Çıkan sonuca bayılacaksın. 

 

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar