- Advertisement -

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öne Çıkan Yazılar

Bugün seninle sadece yazın değil dört mevsim kullanılması gereken koruyucu bakım ürünü olan güneş kremlerinden bahsedeceğiz. Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak cildini güneş ışınlarından en etkili şekilde nasıl koruyabileceğinden bahsedeceğiz. Hazırsan senin için en ideal olabilecek güneş kremi için incelemelere başlayalım.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir güneş koruyucu seçerken olmazsa olmaz 3 genel özelliğe değinelim. Bunlar koruyuculuğa sahip olması, vitamin ve antioksidan içeriğe sahip olmasıdır. Ürün veya özellik isimleri farklı da olsa her güneş kremi bu iki özelliğe mutlaka sahip olmalıdır. Şimdi seninle bir güneş kreminin koruyuculuğunun nelere bağlı olduğunu keşfedelim.

1) Kimyasal Filtre

Kimyasal kelimesini duyanlara korku salan bu filtre aslında sanılanın aksine harikalar yaratarak cildimizi UV ışınlarından korur. Karbon molekülü içeren organik bileşenlere sahiptir. Güneşten gelen ışınları ısıya dönüştürerek lekelenmeleri önler. Bir güneş kremi kimyasal filtreye sahipse cilt tarafından kolayca emilebilir ve yapışkan hissi bırakmaz demektir. Aynı zamanda hafif dokuya sahiptir ve beyaz tabaka da bırakmaz. En önemli etkeni tabi ki UV ışınlarına karşı sağladığı koruma katmanıdır. Geri kalan özellikleri de kendisine birçok artı eklemektedir.

Sonuca bağlarsak eğer cilt lekelerinden şikayetçiysen veya cildimin lekelenmesini istemiyorum diyorsan alacağın güneş kreminde kimyasal filtre olmasına dikkat etmelisin. Seni güneş ışınlarının zararlarından mükemmel bir şekilde koruyacaktır. Bir ürün önerecek olursak Vichy Ideal Soleil Tinted Emülsiyon Spf50 50 ml kullanabilirsin.

güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

2) Mineral Filtre (Fiziksel Filtre)

Kimyasal filtrenin aksine inorganik bileşenlere sahip olan bu filtremiz seni UVA ve UVB ışınlarına karşı korur. Cildine düşen bu ışınların emilmesine engel olarak cildinden yansıtır. Cildine uyguladığın an etkisini göstermeye başlar. Kimyasal filtrede olduğu gibi yapışkanlık hissi vermez. Aynı zamanda cildinizin ton eşitlemesini sağlar ve ve veeee gözeneklerinizi tıkama oranı düşüktür. Yani cildim şöyle bir ışıldasın, gözeneklerim de öyle çok tıkalı kalmasın diyorsan fiziksel filtreli güneş koruyucu senin için en idealidir.

Mineral filtreli güneş kremi olarak Celenes By Sweden Herbal Dry Touch Yüksek Korumalı Fluid 50 Spf / Güneş Koruyucu / Yüz Ve Dekolte Bölgesi kullanabilirsin.

NOT: Eğer güneş kreminin üzerinde Mineral (Fiziksel) Filtre yazıyorsa sadece bu filtreye sahiptir. Herhangi bir şey yazmıyorsa kimyasal filtre kesinlikle olmakla beraber fiziksel filtre de içerebilir.

3) SPF

Güneş ışınlarına maruz kaldıkça cildimizde kızarıklıklar meydana gelir. Neredeyse herkesin güneşte fazla durduğu için derisinde hafif yanıklar oluşmuştur ve bu yanıklar birkaç gün sonra soyulmaya başlamıştır. İşte SPF özelliği cildimizin haşlanmasını engelleyici bir koruma kalkanıdır. Güneşe çıktığı an cildinde kızarıklıklar ve kaşınmalar meydana gelen bir insansan eğer bu madde en çok seni ilgilendiriyor.

SPF; hafif, orta ve yüksek koruma olarak üçe ayrılır. Dereceleri vardır;

  • SPF 4-12: Hafif koruma sağlar.
  • SPF 12-30: Orta koruma sağlar. (%94 koruma)
  • SPF 30 ve üzeri: Yüksek koruma sağlar. (%97 koruma)

SPF UVB’ye karşı tam koruma sağlarlar fakat UVA’ya dair tam koruma sağlayamıyorlar. Bu yüzden UVA koruyucu ek bir ürün kullanman gerekecek.

 

Evet güneş ışınları cildimize zarar verebiliyor fakat bunun çözümü her zamanki gibi parmak uçlarında gizli. Güneş kremi seçerken dikkat etmen gerekenleri öğrendiğine göre yapman gereken tek şey cilt tipine uygun güneş kremini almak ve deneyimlerini yorumlarda bizlerle paylaşmak.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar