- Advertisement -

Muhteşem Pürüzsüzlük için Kuru Fırçalama Nedir? Nasıl Yapılır?

Öne Çıkan Yazılar

Kuru fırçalama mı? Daha önce duymadıysan ya da influencerlarda, ünlülerde görüp denemediysen bu yazımızda kuru fırçalama nasıl yapılır ve en iyi sonucu nasıl alırsın bunu anlatmak istiyorum.

Tam da yaz yaklaşıyorken korona döneminde hareketsiz kalmamız, kilo alıp vermemiz gibi sebeplerden bu yazı daha kilolu ve selülitli karşılıyor olabiliriz. Burada moral bozacak bir durum yok, hepimiz zor zamanlar geçiriyoruz. Bu dönemi evde daha çok kendine bakım yaparak, kendini daha çok severek geçirmen için birçok içerikle senin yanındayız! Kendini sev! Bacaklarını sev! Cildini sev!

Daha Çok Selülit İçin Yapıldığı Zannedilen Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalamayı Türkiye’de belki de Eda Taşpınar ve çıkardığı at kılı fırça ve selülit yağı ile tanıdık. Eda Taşpınar’ın harika gözüken bacaklarını da unutmayalım tabii. Sonrasında herkesin kullanması, alternatif ürünlerin çıkması ve kullananların çok güzel etkiler görmesiyle kuru fırçalama oldukça popülerleşmeye başladı.

Kuru fırçalama temelde cilt yüzeyini ( genellikle bacaklar, kalça, basen ve göbek ) cilt ve fırça kuru iken fırçalamaya denir. Bu aslında bir teknik. Vücudun istenilen bölgesini doğal at kılı fırça ile yukarıdan aşağıda tarama hareketi diyebilirim.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır? Selülit için İşe Yarar mı?
Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır? Selülit için İşe Yarar mı?

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama yapmak için iyi bir doğal at kılı fırçaya ihtiyacın var. Her vücut fırçası ya da at kılı fırçası ismiyle satılan fırçalardan uzak dur. Cildiniz çizebilir, tahriş edebilir hatta enfeksiyona yol açabilirsin.

Bu kuru fırçalama tekniği için en iyisi doğal at kılı fırçasıdır. Cildi çizmez ve belli bir yumuşaklıktadır. Hem fırçan hem cildin kuru ike yukarıdan aşağıya hareketlerle cilde masaj yapıyor gibi cildini fırçalayabilirsin. Cildindeki ölü hücrelerin o an döküldüğünü görebilirsin.

Kuru fırçalama yaparken hızlı sonuç almak için fırçayı çok bastırıp hareket sayısında aşırıya kaçma. 10 tekrarın ideal olduğunu söyleyebilirim.

Kuru Fırçalamanın Faydaları Nelerdir? Gerçekten Selülite İyi Geliyor mu?

Kuru fırçalamanın en büyük etkilerinden birini selülitler için alan kadınlar aralarında bunu selülitle baş etmede birinci yöntem olarak belirledi bile. Çünkü kuru fırçalama ile;

 • Kan dolaşımı hızlanıyor ki selülit için kan dolaşımının hızlanması iyi bir savaşçıdır.
 • Kan dolaşımı arttıkça cildin kalitesi ve yenilenme hızı artar. Bu da cildin güzel ve pürüzsüz, canlı görünmesi için bir sebep yaratır.
 • İyi bir beslenme, bol su tüketimi ve yardımcı ürünlerle birlikte kuru fırçalama yaptığın zaman selülit oluşumunu önlerken mevcut selülitlerin görünümünde azalma sağlandığı görülmüş.
 • Aşağıdan yukarı doğru yapılan fırçalama lenf sistemimizi uyarız ve bağışıklığın artmasına, toksin maddelerin vücudumuzdan uzaklaşmasına yardımcı olur.
 •  Gözeneklerin tıkanmasını önler, ölü hücrelerden kurtulmana yardımcı olur. Eeee daha ne olsun! 🙂

En İyi Kuru Fırçalar Hangileri, Kullananlar ve Yorumları

Piyasada en popüler kuru fırçalama ürünleri şöyle;

 1. Eda Taşpınar Doğal At Kılı Kuru Fırçalama Fırçası
 2. Marle Doğal At Kılı Fırçası

Bunların yanında son zamanlarda Layes ve Maribella isimli ürünlerde çıktı. Benzer birçok küçük markayı da bulabilirsiniz. Kalitesini iyi incelemeli ve ona göre satın almalısınız. Bizim önerimiz Eda Taşpınar’ın ya da Marle’nin doğal at kılı fırçaları.

Kuru Fırçalama Yararları ve Selülit Önleme
Kuru Fırçalama Yararları ve Selülit Önleme

Kuru Fırçalama Yapıp Selülit ile Savaşırken Yardımcı Bakım Ürünleri

Kuru fırçalama yaptıktan sonra cildinde selülit görünümüyle savaşıyorsan buna yardımcı bakım ürünlerini ya da cildini nemlendiren krem, losyon ya da vücut yağlarından destek almalısın. Hazır kan dolaşımın hızlanmış, gözeneklerin açılmış ve ölü hücrelerden arınmışken bu işini eşsiz bir bakıma dönüştür ve cildini yumuşacık hissettirecek, selülitlerle savaşmana yardımcı olacak ürünleri kullanman hem fırçalama hem de ürünlerden iyi dönüş almana da yardım eder.

Kuru Fırçalamadan Sonra Hangi Ürünleri Kullanabilirsin?

 1. Editörlerimizin yeni incelediği %100 doğal yağlardan oluşan ve çatlak oluşumunu engelleyen Bio Oil Natura cilt bakım yağı,
 2. Selülitle savaşmada çok bilinen Krauterhof anti selülit jel,
 3. Influencerların öve öve bitiremediği Elancyl Selülit Bakım Jeli
 4. Lierac Phytolastil Çatlak Önleyici Jel,

Daha uygun fiyatlı selülit ürünleri olarak;

 1. Nivea Body Q10 Vücut Sıkılaştırıcı Bakım Sütü,
 2. Saç bakım ürünlerini çok sevdiğimiz Herbal Science’ın OSHEA GEL Selülit ve Çatlak Jeli

Ben doğal bakımdan yanayım dersen;

 1. Bade Natural Anti-Selülit Yağı
 2. Homemade Aromaterapi Vücut Çatlak Bakım Yağı

The Body Shop Spa Of The World ™ Ethiopian Coffee – Sıkılaştırıcı Kahve Özlü Krem

Ya da en doğalından badem yağı, argan yağı, jojoba yağı gibi nemlendirme ve yenileme etkisi olan kaliteli doğal bakım yağlarını kullanabilirsin.

Kuru Fırçalama İçin At Kılı Fırça Şart mı?

Aslında değil ama en çok önerilen yumuşaklığı ve sıklığı için at kılı fırçalar. Bunun yanında kalitesine güvendiğin ve at kılı fırçaya yakın bir formu varsa vücut fırçalarını da tercih edebilirsin. Kese kullansam yetmez mi dersen yetmez! İkisinin amacı ve formu farklı olduğu için vücudu keselemek ile fırçalamak aynı şey değildir. 🙂

- Advertisement -

2 YORUMLAR

 1. 1 senedir kuru fırçalamaa yapıyorum, cidden çok etkili. Ben batıklarım için başlamıştım ama sonradan alışınca ve o pürüzsüzlüğü sevince devam ettim. Dediğiniz gibi nemlendirme çok işe yarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar