- Advertisement -

Parlak Bir Cilt İçin Bakım Önerileri

Öne Çıkan Yazılar

Herkes parlak ve dikkat çekici bir  cilde sahip olmak ister. Fakat hava kirliliği, yaşlanma, vitamin ve mineral bakımından eksik besinler, fazla kafein, hidrasyon eksikliği, yetersiz dolaşım ve sigara gibi sebeplerden dolayı cilt kendini yeterince yenileyemez. Bunun sonucunda da  yorgun, yıpranmış ve solgun görünen bir cilde sahip oluruz. Bu yazımızda sizlere “Parlak bir cilt nasıl elde edilir?” sorusunu cevaplayacağız.

Parlak Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

  • Su İçin

Su; tüm canlılarda olduğu gibi bizim de temel yaşam kaynağımızdır. Her insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı vardır. Bu sayı kadınlarda 2 litre ve erkeklerde 3 litredir. Vücudunuzun günlük su ihtiyacını karşılamadığınızda nem kaybından dolayı çatlaklar, kırışıklar ve çeşitli deri hastalıkları meydana gelir.  İşte tüm bunlara engel olmanın yollarından biri de sudur. Çünkü su cildinizi doğal yollarla nemlendirebileceğiniz tek araçtır. Bol bol su içmeye başladıktan birkaç gün sonra istediğiniz etkiyle karşılaşacaksınız.

parlak bir cilt için bakım önerileri

  • Güneş Kremi Kullanın

Güneş kremi deyince birçoğunuzun aklına deniz kenarı, tatil köyleri ve yaz ayları gelir. Fakat güneşten sadece bu durumlarda korunmamız gerekmez. Özellikle beyaz tenli insanların güneş ışınlarına daha fazla hassasiyeti vardır. Güneş ışınlarının cildimizde güneş lekelerine ve kırışık görünüme sebebiyet vermemesi açısından kendinizi güneş kremi kullanımına alıştırmalısınız.

  • Yiyeceklerinize Dikkat Edin

Yorucu bir günün ardından şöyle ayaklarımızı uzatıp hamburgerimizi yemek, en sevdiğimiz filmi çikolata ve mısır patlağı eşliğinde seyretmek çok cazip gelse de bunlar bize olumsuz sonuçlar olarak dönecektir. Tüketilen şeker ve yağ oranıyla doğru orantılı bir şekilde cildiniz de matlaşacaktır. Bu yüzden az yağ, az şeker, çok vitamin ve çok mineral diyoruz. Uzmanlar cilt sağlığımız açısından sebze, meyve ve yüksek proteinli besinler tüketmemizi tavsiye ediyor. Sadece cilt sağlığınız için değil beden sağlığınız için de aşırı şekerden ve yağdan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

  • Peeling Yapın

Peeling hayatımızın her alanında cildimizin elinden tutan sadık bir dosttur. Düzenli peeling sonrası cildimiz ölü derilerden tamamen kurtulur bu sayede oksijen alışverişi sağlıklı bir gerçekleşir ve bize parlak bir cilt sağlar.

  • Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Her insanın yapısı farklı olmakla birlikte bir yetişkin için en ideal uyku süresi 8 saattir. Önemli olan size kaç saat uykunun yettiği değil uykunuzu alabilmeniz. Çünkü sadece siz değil cildiniz de uykusuz kalacaktır. Eğer cildiniz uykusunu alamaz ve yorgun kalırsa yeterli nemi üretemez ve kurumaya başlar. Bu da istenmeyen kırışıklara ve çatlaklara neden olur. Hazır uyku demişken cildinizin uyurken de kendini yenileyebilen bir yapı olduğundan bahsedelim. Uyku maskelerini duymuşsunuzdur. Uyumadan önce gece kremlerinizi veya serumlarınızı cildinize uyguluyorsunuz. Kesinlikle durulama gerektirmeyen bu aşamadan sonra mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Siz uyurken de cildiniz bu bakım ürünlerinizi emerek sabah sizi canlı, nemli, dinlenmiş ve ışıl ışıl parıldayan bir yapı ile karşılar.

parlak bir cilt için peeling

  • Cildinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Hepimiz makyaj yapmayı çok severiz. Şöyle uzun kuyruklu eyeliner çekip selfie yapmayı kim sevmez ki? Gün sonunda eyelinerını silinmeyen göz kapakları, allıklardan arınamamış yanaklarımız, fondöteni temizlenmemiş yüzümüz sevmez. Makyaj yapmak çok hoşumuza gitse de cildimiz bir süre sonra bu duruma isyan edecektir. Çünkü kullanılan her kozmetik ürün bir katman oluşturarak cildimizin nefes almasını zorlaştırır. Eğer gün sonunda makyajınızı temizlemezseniz gözenekleriniz tıkanarak zamanla büyüyecek ve bu da pürüzlü bir yapıya sebebiyet verecektir. Cilt temizliği demek sadece makyaj temizliği demek değildir. Evden hiç çıkmadığımız korona döneminde de cildimizi  günde iki kere temizlemeliyiz. Böylece gece yüzümüzde biriken yağ ve ölü derilerden kurtularak nefes alan ve kendini yenileyebilen bir yapıyı hakim kılmış oluruz.

Parlak Bir Cilt İçin Hangi Nemlendiriciler Kullanılmalı

            Nemlendiriciler cildimizde bir katman oluşturarak hem nemi korur hem de cildi dış etkenlerden korur. Cildin kuruması sonucu oluşacak olan çatlaklar ve döküntüleri engelleyerek pürüzsüz ve nemli bir yapı sağlar. Her ürün gibi nemlendiricinizi de cilt tipinize uygun seçmelisiniz. Örneğin yağlı bir cildiniz varsa yağ oranı düşük su bazlı bir nemlendirici seçmelisiniz. Aksi halde cildinizde daha çok yağlanma olacak bu da siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olacaktır. Cilt tipinize uygun nemlendiricinizi seçtikten sonra baskı uygulamadan tampon hareketleri ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi imrendiğiniz o parlak cilde bu kadar kolay yollarla sahip olabilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar