- Advertisement -

Peeling Nedir? Fiziksel ve Kimyasal Peeling Hakkında Her Şey

Öne Çıkan Yazılar

Yıllardır cilt bakımının en çok bilinen kavramı olan Peeling (Eksfoliyasyon) her yıl farklı ürün ve formatlarla karşımıza çıkıyor. Kimi zaman zararlı, kimi zaman farklı cilt sorunlarında tek çözüm gibi çeşitli algı ve söylentiler olsa da peeling’i değişen çeşitleriyle uzun yıllar daha tercih edeceğiz. Bu yazımızı tamamen fiziksel ve kimyasal peeling e ayırdık. Oldukça geniş bir konu ve cilt bakımında cildinde eğer net görülür değişiklikler istiyorsan çok ama çok önemli..

Peeling Nedir? Fiziksel Peeling mi Kimyasal Peeling mi?

Yıllardır peeling denilince aklımıza cildin pul pul dökülmesi gelir. Eksfoliyasyon denilen peeling aslında cildin ölü hücrelerinden arınmasıdır. Bu da genellikle pul pul dökülme şeklinde gerçekleşir. Yıllardır toz şeker tanesi gibi cilt yüzeyine sürdüğümüzde adeta yüzümüzü ovalıyormuşuz gibi bir etki bırakan tanecikli yani fiziksel peelingleri konuştuk. Ancak son yıllarda trend tam tersini işaret ediyor. Yani kimyasal peelingi. Kimyasal peeling çeşitli kimyasal ürünlerle ( doğal ürünlerin içindeki etkin maddelerde olabilir bu) cildin belli bir süre içerisinde reaksiyon göstererek ölü hücrelerinden kurtulması, ciltteki çeşitli kusurların giderilmesi ve yenilenmesi sürecini gösterir. Yani cildimize tanecikli bir şey sürmektense uygulayacağımız örneğin bir salisilik asit ile yavaş yavaş soyulması sürecidir.

Peeling Ne İşe Yarar? En Etkili Peeling (Eksfoliyasyon) Nasıl Yapılır?

Peeling ister fiziksel yani dışarıdan cilde yapılan bir fiziksel müdahale ( scrub ürünler) ile olsun ister kimyasal ürünlerle olsun cildin yenilenmesine, ölü hücrelerden arınmasına, gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşmasına ve çeşitli cilt kusurlarının yenilenerek ortadan kalmasına yarar.

En etkili peeling son yıllarda kimyasal peeling olarak popülerleşiyor. Cildiniz hassas ise fiziksel peeling zaten uygun değil ancak kimyasal peelingde belli hafif ürünlerle cildinizi ölü hücrelerden arındırmanız mümkün. Yine kimyasal peelingin tercih edilmesindeki sebep etkisinin uzun sürede ve daha kalıcı ortaya çıkması. Aynı zamanda fiziksel peelingdeki taneciklerin cilt yüzeyinde mikro çizikler oluşturması gibi bir durumda kimyasal peelingde karşımıza çıkmıyor.

Uygun Fiyatlı En İyi Fiziksel Peeling – Eksfoliyasyon Ürünleri

En iyi fiziksel peeling ürünleri bence cildi çizmeyecek boyutta, mikro plastik içermeyen ( denizlerimizi kirletmek istemiyoruz!) ve doğal taneciklerden oluşan ürünler. Aynı zamanda hafif miktarda asit ürünleri de içeriyorsa o peelingden kesinlikle etki görürsünüz.

  1. Jeuvenile Yenileyici ve Arındırıcı %100 Doğal Fossil Mineral İçerikli Peeling Jel

Gratis’te satılan Jeuvenile doğal fosil mineralli peeling jel ECOCERT ve COSMOS onaylı. %100 doğal fosil mineralleri ile cilde nazikçe peeling yaparken, yenileyici ve canlandırıcı etki sağlıyor. Salisilik asit ve glikolik asitle zenginleştirilmiş formülü ile ölü cilt hücrelerinin uzaklaştırılmasına ve cildin daha aydınlık görünmesine yardımcı olur.  Yağ asitleri ve antioksidanlar bakımından zengin pirinç kepeği yağı ve E vitamini ile cildi korur, nemlendirir ve yumuşak bir his bırakır. Jeuvenile Yenileyici ve Arındırıcı %100 Doğal Fossil Mineral İçerikli Peeling

Biz bu ürüne bayıldık! Fiyatı pahalı gibi gözükse de içeriğinin iyi olması, boyutu – 150 ml ile Gratis indiriminde tercih edebileceğiniz ürünlerden. Hem fiziksel hem kimyasal peeling işlevine uyduğu için de oldukça etkili.

Gratis’te Jeuvenile Yenileyici Peelingi İncele

2. Simple Pürüzsüzleştirici Peeling – Saf Pirinç Partiküllü

Uygun fiyatlı bu peeling jel hem temiz içeriği hem de hassas ciltlere bile uygunluğu ile çok sevdiğimiz ürünlerden biri. İçerisinde sert kimyasallar, paraben, etil alkol, parfüm ve renklendirici içermiyor. Aynı zamanda vegan bir ürün.

Gratis’te Simple Pirinç Özlü Peelingi İncele

3. The Body Shop Doğal Tanecikli Peeling Maskeler

The Body Shop bu konuda oldukça geniş bir skalaya sahip. Her türlü cilt tipi ve soruna yönelik doğal peelingler ile cildinizde gerçekten çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

The Body Shop Peeling Maske
The Body Shop Peeling Maske

The Body Shop Doğal Peeling Maskelerini İncele

4. Himalaya Peeling Etkili Kayısı Özlü Scrub

Amerika’da en ünlü fiziksel peeling kayısı çekirdeğinden elde edilen St. Ives markasının peelingidir. Yine ABD markası olan Himalaya’nın Peeling Etkili Kayısı Özlü Scrub’ı da Türkiye de bulabileceğiniz muadil bir peeling. Himalaya peeling ile cildin rutin temizliğini yaparak, cildin cansız ve siyah noktalara eğilimli olmasını engeller. Peeling düzenli olarak derin temizleme ve kalıntıları gidermek için anahtardır. Bu nazik ovucu içinde, kayısı granülleri ölü deri hücrelerini ve siyah noktalarını nazikçe temizler ve taze hücre büyümesini teşvik ederken, doğal E vitamini açısından zengin olan buğday tohumu yağı cildinizi besler. Sonuç yumuşak, esnek ve parlak bir cilt olacaktır.

Gratis’te Himalaya Kayısı Özlü Peelingi İncele

En İyi Kimyasal Peeling – Eksfoliyasyon Ürünleri

Kimyasal peeling ürünleri denilince aklımıza elbetteki asit serumlar ve tonikler geliyor! Senin için uygun fiyatlı ve biraz daha pahalı ürünleri derledik!

Öncelikle kimyasal peeling için ürünlerin içerisinde şu maddeleri aramalısın;

  • Alfa Hidroksi Asitler (AHA) ve Beta Hidroksi Asitler (BHA),
  • C Vitamini ( %1’den fazla, tercihen %5’ten yukarı yani daha etkilileri)
  • Galactomy Enyzme ( enzim )
  • Farklı asitler ( Laktik, mandelik, salisilik asit gibi) ( Yeri gelmişken hyraluronik asit adında asit geçmesine rapmen bu kategoride bir ürün değildir, bu asitlerle birlikte kullanılabilir)
  1. Ziaja Manuka Akneli Cilt Sıkılaştırıcı Tonik 

Kimyasal peeling yani eksfoliyasyon denilince hem uygun fiyatlı ( 20 – 30 TL arası) hem de içeriğinin harika olması ve hafif hafif etki göstererek cildi yenilemesi ile müthiş bir ürün. Aslında bir tonik ama içerisindeki asitler ile ciltte kimyasal peeling etkisi yaptığını söyleyebiliriz. Akneli cilt için yazdığına bakma, yağlı ve karma tüm cilt tipleri için uygun. Bu ürünü kullanırken tüm asit ürünlerinde şart olduğu gibi güneş kremi sürmeyi de ihmal etme.

Ziaja Manuka Akneli Cilt Sıkılaştırıcı Tonik 
http://nursefancypants.blogspot.com/2014/08/new-ziaja-manuka-tree-purifying-range.html#.YIxvDrUzZPY

Ziaja Manuka Akneli Cilt Sıkılaştırıcı Tonik içerisinde neler var dersen; 

Aqua (Water), Glycerin, Panthenol, Propylene Glycol, Zinc Gluconate, Lactobionic Acid, Mandelic Acid, Propylene Glycol, Leptospermum Scoparium Leaf Extract, Polysorbate 20, Diazolidinyl Urea, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance), Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool

İçerisindeki mandelik asit hassas ciltlerin bile çok seveceği hafif bir asit. Bu hafif asit içeren toniği her gün ya da gün aşırı cilt bakımı rutinine ekleyebilirsiniz. Aynı rutinde başka asitleri kullanmaktan kaçının derim. Bu ürün hafif asit içeriyor cildiniz durumuna göre birlikte de kullanabilirsiniz.

Gratis’te Ziaja Asit Toniği İncele

2. Cosrx – AHA/BHA Clarifying Treatment Toner (Tonik Yorumları) 150ml

Müthiş ama müthiş bir kimyasal peeling ürünü olan, Kore cilt bakımının altınbaş ürünlerinden olan Cosrx AHA BHA tonik adından anlayacağınız üzere AHA ve BHA içeriyor. %0.1 AHA ve %0.1 BHA gibi düşük bir oranda asit içeren bu tonik yaz/kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Vegan ve Hipoalerjenik bir cilt bakım ürünüdür.

Cosrx - AHA/BHA Clarifying Treatment Toner (Tonik Yorumları) - Kimyasal Peeling
Cosrx – AHA/BHA Clarifying Treatment Toner (Tonik Yorumları) – Kimyasal Peeling

Korendy sitesinde bu ürün hakkında öne çıkan bilgiler şöyle;

› Asitlerle cildinizi temizleme ve koruma
› Sivilceli ciltler için oldukça düşük asit içerme
› Her mevsim rahatlıkla kullanabilme
› Tamamen doğal maddeler ve maden suyundan oluşma

Flavus.com’da İndirimli Cosrx AHA BHA Toniği İncele

Peeling Maskeleri Ne İşe Yarar? Evde Peeling Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde peeling maskesi uygulamak isterseniz seçebileceğiniz birkaç yöntem var.

  1. Fiziksel peeling yani scrub ürünlerle peeling
  2. Asit ürünleri ( Azelaik, salisilik, glikolik asit vb.) ile kimyasal peeling ( yukarıda bahsettiğimiz ürünler)
  3. Doğal ürünlerle fiziksel ya da kimyasal peeling

1 ve 2. seçenekte hazır ürünleri kullanabilir ya da bakım merkezlerinden destek alabilirsiniz. Ancak doğal ürünlerle de hem yüzünüze hem vücudunuza peeling yapmak mümkün. Türk ya da filtre kahvenin tortusuyla, bal ve toz şekeri karıştırarak doğal maskelerle de peeling yapabilirsiniz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar