- Advertisement -

Pürüzsüz Cilt Hayal mi? Ciltteki Pütürler Bize Ne Anlatıyor?

Öne Çıkan Yazılar

Pürüzsüz cilt için çok kafa yoruyor olabilirsin. Cildimizdeki pütürler her gün nemlendiricinizi sürerken ya da sadece yüzünüzü yıkarken bile elinize geliyor ve neden böyle oldu diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı çok da basit değil. Buna bir çok şey sebep olabilir.

Ciltte Pütür / Pürüz Neden Oluşur?

Cilt, içten dışa beslememiz gereken bir dokudur. Yalnızca dışarıdan destekle cildi sağlıklı bir hale getiremeyiz. Cilt yüzeyindeki pütürler ve pürüzler de düzensiz, sağlıksız beslenme gibi sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Tamamen geçemeyen sivilceler, minik ölü deriler cilt yüzeyinde istemediğiniz bir görünüm oluşturuyor olabilir. Gelin cilt pürüzlerini önlemek için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Pürüzsüz Cilt İçin Cildi İçeriden Beslemek

Cildi içeriden beslemek için kaliteli gıda tüketimi oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı ve özellikle çiğ sebzeler cildinizin gerçekten parlamasına sebep olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek için isterseniz salata isterseniz de juice/sebze suyu tercih edebilirsiniz. Her gün mutlaka taze olarak tüketmelisiniz.

Cildi içerden beslemenin bir de meyve boyutu var. Cilt yüzeyine doğrudan etki etmese de sizi, cilt için zararlı yağ, tuz, şeker gibi maddeler koruyan meyveler ilk tercihiniz olmalı. Özellikle elma ve kivi cildi dolaylı da olsa besliyor. Üstelik bu iki meyve de günlük tüketime oldukça uygun.

Pürüzsüz Cilt İçin Peeling
Pürüzsüz Cilt İçin Peeling

Cildi içeriden beslemenin en çok bilinen ve aynı zamanda da en çok ihmal edilen maddesi de su içmek. Cildinizin parlak ve pürüzsüz görünmesi için en önemli şey elbette su. Vücudunuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesaplayabileceğiniz bir çok program var. Ama elbette siz mutlaka yavaş yavaş arttırarak su içme alışkanlığı edinin. Günde ortalama 2,5 ile 3,5 litre arasında suyu düzenli olarak tüketirseniz, 21 gün sonra cildinizdeki vücudunuzdaki farkı kolayca anlayacaksınız.

Cildi Pürüzsüz Yapmak İçin Ne Yapmalı? Ciltteki Pütürler Nasıl Geçer?

Cildinizi içeriden besledikten sonra gelelim pürüzsüz cilt için dışarıdan yapabileceğiniz bakımlara. Cildinizin pütürlerinden kurtulmak için cildinizi çizmeden hasar vermeden ölü derilerinden kurtaracak bir peeling yöntemi bulmalısınız. Bu yöntem her cilt için farklı olabilir. Şeker, kahve, asitli fiziksel peelingler deneyebilir ya da son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanan asitlerle kimyasal peeling yapabilir ve cildinize neyin iyi geldiğini bulabilirsiniz. Peeling nedir, fiziksel ve kimyasal peeling hakkında her şey yazımıza göz atmak için tıkla! Eğer çok hassas bir cilt yapınız yoksa, yüze özel keselerden yararlanabilirsiniz. En iyi sonucu o şekilde alabilirsiniz.

Kimyasal peeling için şu yazılara göz atabilirsin:

En İyi Asit İçeren Cilt Bakım Tonikleri Dosyası

Cilt İçin Azelaik Asit (Azelaic Acid) Hakkında Her Şey

Pürüzsüz bir cilt için yapmanız gereken bir diğer bakım da doğru nemlendirici kullanmaktır. Cilt pütürlerinizin hangi üründen sonra ya da hangi dönemde oluştuğunu takip ederseniz, o dönemler için önem alabilirsiniz. Bu noktada serum ya da iyi bir nemlendirici sizi mutlu edecektir.
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar