- Advertisement -

Salisilik asit nedir? Cilt İçin Neden Önemlidir?

Öne Çıkan Yazılar

Herkes güzel bir cilde sahip olmak ister. Çeşitli sebeplerden dolayı yıpranan cildini şimdi onarma zamanı. Bugün seninle “Salisilik asit nedir?” sorusundan başlayarak hangi problemlerine iyi gelebileceğini, cilt için neden önemli olduğunu ve hangi ciltler için kullanılabilir olduğunu keşfedeceğiz. Hazırsan Salisilik asit mucizelerine başlayalım.

Salisilik Asit Nedir?

BHA yani Beta Hidroksi Asit grubunda bulunan ve yağda ve suda çözünebilen bir asittir. Yeşil biber, domates, mantar, kayısı, böğürtlen, badem, yer fıstığı, kimyon ve dereotu gibi besinlerin içeriğinde bulunur. Salisilik asit içeren cilt bakım ürünleri de bu besinlerden elde edilen asitler ile üretilir. Üstelik bu asidimizin bir de antibakteriyel özelliği vardır. Yani salisilik asit içeren bir cilt bakım ürünü kullandığınız zaman cildinizdeki bir takım mikroplardan da kurtulmuş olursunuz. “Salisilik asit nedir?” sorusunu cevapladığımıza göre cildimiz için faydalarını incelemeye geçebiliriz.

salisilik asit nedir

Salisilik Asit Cilt Bakımında Ne Sağlar?

  • Gözenekleri Temizler

Cildimiz doğal yollardan sebum  yağı üretir. Tıkanan gözenekler cildinin hava almasına engel olur bu da yenilenmeyi yavaşlatır. İşte Salisilik Asit’te yağda çözünerek gözeneklerinin arınmasını sağlar.

  • Siyah Nokta Oluşumunu Engeller

Siyah nokta gözeneklerde biriken sebum yağının oksitlenmesi sonucu meydana gelir. Salisilik Asit  sayesinde gözeneklerin sıkışır ve içinde sebum biriktirmesi zorlaşır. Bu sayede de siyah nokta oluşumunun önüne geçilmiş olur.

  • Ölü Derileri Temizler

Salisilik Asit nedir? Salisilik Asit aslında bir peelingdir. Bildiğin gibi peeling ölü derilerin temizlenmesinde bire bir etkili bir cilt bakım ürünüdür. Salisilik Asit’te peeling etkiye sahip bir asit olduğu için  ölü derilerin temizlenerek cildinin nefes almasını sağlar ve ton farklılıklarının önüne geçer.

  • Cildin Yağ Dengesini Sağlar

Karma ve yağlı ciltlerin baş belası haline gelen yağları derinlemesine temizler. Fakat temizlerken normal yağ dengesine de zarar vermez. Böylece cildin gereken yağı barındırarak kendini korurken fazlasından salisilik asit sayesinde arınırsınız.

  • Sivilce Oluşumunu Engeller, Var Olan Sivilceleri Sindirir

Propionibacterium acnes ciltte akne ve siyah nokta oluşumunu tetikleyen bir bakteridir. Eğer bu bakteriyi düzenli bir şekilde temizlemezsen cildinde akne ve siyah nokta oluşumları artar. Antibakteriyel özelliği sayesinde Salisilik Asit cildini bu bakterilerden arındırarak sivilce oluşumunun da önüne geçmiş olur.

  • Cilt Lekelerini Yok Eder

Güneş ışınlarına maruz kalmak, hormonlar veya ilaçlardan dolayı cildinde lekelenmeler olabilir. İşte burada devreye Salisilik Asit mucizesi giriyor. Lekelenmelere sebep olan pigmentlere ulaşarak onarımlara başlar. Düzenli kullanım sonrası cilt lekelerinde belirgin azalmalar olduğunu fark edeceksin.

Salisilik Asit Cilt Bakımında Ne Sağlar

  • Kırışıklıkları Önler

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Salisilik Asit’te ölü deriyi soyarak cilde ulaşır ve kırışıklık görünümünü azaltıcı etkenler meydana getirir. Cildin elastikliğini yeniden kazanmasını sağlayarak sarkmalara karşı toparlayıcı görevi görür.

  • Saç Derisini Onarır

Eğer kepek problemin varsa yolun zaten Salisilik Asit’ten geçiyordur. Çünkü ölü saç derisini soyarak kepek sorunlarını ortadan kaldırabilme yetisi vardır bu da kepek önleyici şampuanların vazgeçilmezidir.

Salisilik Asit Hangi Ciltler İçin Gereklidir?

Salisilik Asit’i ve ne işe yaradığını öğrendiğimize göre artık cildine analiz yapabilir ve Salisilik Asit’e ihtiyacın olup olmadığına karar verebilirsin. Yani siyah nokta veya akne problemlerin varsa, karma ve yağlı bir cilde sahipsen, kırışıkların varsa ve cildinde sarkmalar meydana geliyorsa yolun Salisilik Asit ile kesişebilir. Bunlardan hiçbirine sahip değilim ama ne giyersem giyeyim 5 dakika sonra omuzlarım kepek doluyor diyorsan yolun yine Salisilik Asit’e uğrayacaktır.

Gördüğün gibi “asit” denince ürpermeni gerektirecek herhangi bir durum yok ? Eğer kendini bu listenin herhangi bir problemiyle boğuşurken bulduysan, “Salisilik Asit nedir?” sorusuna cevap bulabildiysen ve “Galiba Salisilik Asit beni kurtaracak” diyorsan Salisilik Asit İçeren En İyi Cilt Bakım Ürünleri yazımıza göz atarak kendin için en uygun ürünü seçebilirsin. Deneyimlerini yoruma bırakmayı sakın unutma ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar