- Advertisement -

Siyah Nokta Yazı Dizisi 1: Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Öne Çıkan Yazılar

Binlerce yıldır kadınların aklında tek bir soru var: Siyah noktalar neden oluşur?  Bugün sizlerle yıllardır süregelen ve bir türlü çözüm bulamadığımız bu problemden bahsedeceğiz. Gelip hep birlikte bu minik ama rahatsız edici yapıları tanıyalım.

Gözenek Nedir ve Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Vücudumuzda halk arasında gözenek olarak bilinen foliküller mevcuttur. Foliküllerin her biri aslında bir kıl köküdür. Sarı veya siyah fark etmeden her bir kılınıza ev sahipliği yaptıkları gibi bir de durmadan cildimizin nefes almasını sağlarlar. Böylece cildimiz hem kıllarımız sayesinde hormonlarını salgılayabiliyor hem de açıklık sayesinde nefes alıp verebiliyor. Tabi ki gözeneklerimizin tek işlevi kıllarımıza ev sahipliği yapmak değil. Sebum yağı da gözeneklerimiz tarafından üretilen bir koruyucu maddedir. Bu yağ sayesinde cildimizin pH değeri 5.5’te sabitlenir. Böylece cildimiz doğal yollarla dengelenmiş olur.

Siyah Nokta Nedir?

Genellikle burun, dudak altı, çene ve alın bölgesinde görülen küçük, sık ve siyah yapılara nedir. Aslında siyah noktalarımız açık komedon denen bir sivilce çeşididir. Henüz iltihaplanmamış olduklarından dolayı bedenimizde masumane bir şekilde yaşayabiliyorlar fakat kimse bu iltihaplanmamış siyah noktalarla yaşamak istemez.

siyah noktalar neden oluşur

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Gözenek Tıkanması

Artık siyah noktanın ne olduğunu ve barındığı gözeneklerde gerçekleşen olayları biliyoruz. Sıra siyah nokta oluşumunu tetikleyen durumları incelemeye geldi.  Gün içinde cildimiz kirli hava, ölü deri ve makyaj gibi birçok şeye maruz kalır. Hatta uyurken bile ölü deri ve kire maruz kalırız. Gün sonunda temizlenmeyen makyaj kalıntıları, geceleri yüzümüzde biriken ölü deri ve gün içinde maruz kalınan kirler temizlenmezse gözeneklere dolar. Bu zararlı maddeler gözeneklere dolarak sebum yağı ile birleşir. Oluşan bu yapı üzeri kapalı kalırsa beyaz noktaya dönüşür. Üzeri açık kaldığında oksitlenmeye başlar ve siyah nokta oluşur.

Akne Oluşumunu Tetikleyen Bakteriler

Tabi ki siyah noktalarımıza sebep olan tek etken sebum yağı değildir. Cildimiz akne oluşumunu tetikleyen Propionibacterium acnes adlı bir bakteri üretir. Bu bakteriler düzenli bir şekilde temizlenmezse akne ve siyah nokta oluşumuna sebep oluyor.

Ölü Deriler

Siyah noktalar neden oluşur sorusunun bir diğer cevabı ise ölü deriler. Cildimiz sürekli kendini yenileme halindedir. Kendini yeniledikçe ölü hücreleri vücuttan atar. Fakat bazı hücreler vücudumuzu kendiliğinden terk etmez. Cildimizi bu yapılardan kurtarmazsak siyah nokta oluşumunun yanında cildimizde matlaşmalara da sebep olur. Kim siyah noktaların olmadığı parlak bir cilt istemez ki?

Hormonlar

Hamilelikte ve regl döneminde biz kadınlar normalden daha hassas oluyoruz. Bunun sebebi de bildiğiniz üzere hormonlarımız. Hormonlarımız bu dönemlerde çok üst seviyelere çıktığı için vücut sivilce, siyah nokta ve şişlik gibi dış etkenlerle tepki gösterebiliyor. Reglinizin 2. gününden itibaren yüzünüzdeki oluşumların sindiğini ve eski formuna geri döndüğünü fark edeceksiniz. Hormonlarınız size aksini düşündürüp aynalara küsmenize sebep olsa da ayna gördüğünüz siyah nokta ve sivilce yığınının geçici olduğunu sakın unutmayın.

Yüzünüzle Temasınız

Çok sevdiğimiz kahküllerimiz maalesef siyah nokta ve akne oluşumunu tetiklemektedir. Çünkü kahküllerimiz hem alnımızın nefes almasını engeller hem de saçlarımıza tutunan bakteriler direkt cildimizle temasa geçerek cilt problemlerimizi tetikler. Aynı şekilde ellerimiz de en çok mikrop alış verişi yapan uzvumuzdur. Bundan dolayı gün içinde ellerimizi yüzümüze, özellikle de burnumuza sürmemeye gayret etmeliyiz. Yoksa ellerimizdeki mikroplar direkt yüzümüze geçerek akne ve siyah nokta oluşumunu tetikler.

Kirlenmiş Yastık Kılıfı

Yastık kılıflarımız yüzümüzdeki tüm yapıyla direkt muhatap olan tek yerdir. Bütün gece cildimizin ürettiği yağı, kiri ve bakterileri direkt içine hapseder. Siz düzenli bakımlar uygulayıp sürekli duş alsanız bile aynı yastık kılıfını kullandığınızda bütün çabalarınız yok olur. Bu yüzden yastık kılıfınızı haftada bir değişmelisiniz.

Gördüğünüz gibi minik baş belalarımızın oluşum sebepleri de kendileri gibi minik. Bir sonraki yazımızda da hiç kompleks olmayan çözüm yollarından bahsedeceğiz.

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar