- Advertisement -

Stresin Cilde Etkileri Nelerdir?

Öne Çıkan Yazılar

Okul çağından yaşlılık çağına herkes bir şeylere bunalır ve strese girer. Peki stresin cilde etkileri nelerdir? En ufak sivilcede bile “Bu aralar inanılmaz stres yaptım bak hemen sivilcelendim” diyoruz peki gerçekten bu sivilcelerin sebebi stres mi? Sivilceden başka etkileri yok mu? Tüm bu soruları senin için cevaplıyoruz. Hazırsan stresin cildimize etkilerini keşfe çıkalım.

Stresin Cilde Etkileri Nelerdir?

  • Yaşlanmayı Hızlandırır

Artan stres seviyesi cildimizin kollajen lif ve Hyaluronik Asit  sentezinin üretimini etkiler. Bu yapılardan normal bir insanın ürettiğinden çok daha az üretir. Bunun sonucunda da aynaya baktığında yaşlanmış ve sarkık bir cilt görebilirsin. Özellikle göz çevresinde ince çizgiler, hafif kırışıklar ve cansız bir görünüm oluşmaya başlar. Bunlar da maalesef yaşlanma sürecinin hızlandığını yani yaşından daha olgun görünmeye başlıyorsun.

  • Cildin Yağlanmasını Arttırır

İşte geldik “Stresten sivilce döktüm” maddesine. Evet haklısın stresten dolayı cildimizde sivilce patlamaları olabilir. Çünkü stres seviyesi arttıkça kortizol seviyemiz de artar bu da yağ bezlerimizi tetikler ve daha fazla yağ sentezine sebep olur. Tahmin edersin ki artan yağ seviyesi demek ciltte yağ fazlalığına ve sivilcelere sebep olur. Oluşan siyah nokta ve sivilceler gözeneklerinin tıkanmasına sebep olur ve cildinin nefes alması zorlaşır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip kişilerde bu problem daha çok baş göstermektedir.

  • Cilt Hastalıklarını Tetikleyebilir

Sedef, egzama, vitiligo, gül ve ürtiker gibi cilt rahatsızlıklarının oluşmasında stres oldukça önemli bir etkendir. Kortizol ve adrenalin hormonlarının birleşmesi sonucu bu hastalıklar tetiklenir. Tabi ki stres yapan herkeste oluşmaz fakat bu rahatsızlığa yatkınlığın varsa sonuç kaçınılmaz olabilir.

NOT: Bu rahatsızlığın tek sebebi stres değildir. Bundan dolayı bu problemlerle karşılaşırsan doktor kontrolüne gitmen faydalı olacaktır.

Stresin Cilde Etkileri Nelerdir

Stres Cilt Kuruluğu Yapar mı?

Maalesef evet. Stres anların da vücutta salgılanan fazla adrenalin ve kortizol hormonları ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olur. Daha fazla çalışan bezlerin daha fazla terlemeye sebep olur bu da kaçınılmaz su kaybını getirir. Bir anda fazla su kaybı olunca cildin susuz kalır ve uzun süre böyle devam eden süreçte de cildin kurur. Hyaluronik Asit üretiminin de azalmasından dolayı cilt kendini kuruluğun ellerine bırakır.

 

Uzun çalışma saatleri, çocukların hastalanması, ailevi problemler veya sınav dönemi derken fark etmeden strese giriyoruz. Zaten bu duyguyu yaşamamız normal fakat kendimizi stresin ve sonuçlarının kollarına bırakmamalıyız. Evet stres var ama etkilerini azaltıcı önlemler de var. Cildini dinlediğinde sana neler söylemek istediğini ve nelere ihtiyacı olduğunu anlayacaksın. Kendine iyi bak ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar