- Advertisement -

Topuk Çatlakları İçin Bakım Önerileri

Öne Çıkan Yazılar

Ayaklarımız tüm gün bizi taşıyabilecek güçte olan çok dayanıklı bir uzvumuzdur fakat doğal olarak onlarında yorulduğu anlar var. Bugün seninle yazları giydiğimiz terlikler, sandaletler ve bastığımız kumlardan dolayı oluşan topuk çatlakları için bakım önerilerini konuşarak yaşam kaliteni iyileştirmeye çalışacağız. Çünkü çatlak bir topuk görünümü hem yürüyüş kalitesini düşürür hem de görsel olarak hiç hoş değildir. Hazırsan başlayalım.

Yaz Aylarında Topuk Çatlakları Neden Oluşur?

Yaz aylarında havanın sıcaklığından dolayı hepimiz sandalet ve terlik gibi mümkün olduğunca açık ayakkabılar giymeyi tercih ederiz. Fakat giydiğimiz bu ayakkabıların topuk kısmı açık olduğundan dolayı o bölgedeki yağlar yayılma gösterir. Bu yayılmanın üzerine vücut ağırlığımız eklenince ciltte çatlamalar meydana gelir.

Bir diğer etken ise kumsalda yürürken ayağımıza dolan veya direkt üzerine bastığımız kumlardır. Kum sert bir yapıda olduğundan dolayı hem ayak tabanını çizer hem de gergin ve nemini kaybetmiş topuklarında çatlaklar oluşmasına sebep olur. Topuğunda mevcut olan çatlakların aralarına dolarak derinleşmelerine sebep olur.

Topuk Çatlakları İçin Bakım Önerileri

Tüm bu etkenlerin önüne geçebilmen içinse yapman gereken şey topuklarını nemlendirmek ve yumuşatmak. Kullanacağın ürünler sayesinde cildin esnek bir yapıya kavuşacağından dolayı çatlamalar meydana gelmeyecektir. Var olan çatlakların ise kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Bu süreçte sana Neutrogena Çatlak Topuk Ayak Kremi yardımcı olabilir. Kuru ve çatlak topuklarının nem kazanarak anında rahatlamasını sağlar. İçeriğindeki Sodyum Hyalüronit sayesinde de esnekliğini geri kazanmış olur. Bir diğer önerimiz ise son derece bilindik bir marka olan Scholl’un topuk çatlağı giderici balmı. Kullanacak olduğun bu balm keratin onarımını hızlandırarak cildini yeniler ve nemlendirir.

Topuk Çatlakları İçin Bakım Önerileri

Bunları alacak vakti bulamadın veya kullanmak istemedin diyelim. Hemen doğal önerilerimizi sana sunuyoruz.

  • Limon

Buzdolabını açıyoruz ve mis gibi limonumuzu alıyoruz. Ilık bir suyun içine bir miktar damlatarak ayaklarını 15 dakika içinde bekletiyorsun. Daha sonra ayaklarını yıkayıp kurulayabilirsin. Limonun asidik özelliği sayesinde cildin yumuşayarak çatlakların engellenecektir.

  • Bal

Antibakteriyel ve nemlendirici özelliğe sahip olan balımızdan bir miktar ılık suya damlatıyorsun. 15 dakika beklettikten sonra ayaklarını durulayıp kurula ve ponza taşı ile topuklarını fırçala. Çatlakların yok olana kadar tekrar etmelisin.

  • Elma Sirkesi

Sıra cildi yumuşatmasının yanında mikrop öldürücü ve koku giderici özelliği olan bir maddeye geldi. Yarım çay bardağı kadar elma sirkesini ılık suya koyduktan sonra ayaklarını 20 dakika beklet. Daha sonra topuklarını nazikçe ovala ve pomza taşı ile törpüle. Çatlakların yok olana kadar tekrar etmelisin.

NOT: Pomza taşını çatlaklarınla aynı yönde uygulamalısın. Yoksa çatlakların derinleşecektir.

Deniz, kum, güneş derken topuklarımız da saçlarımız ve cildimiz gibi hasar alabilir. Fakat her zaman ki gibi bir çözümü var ? Önerdiklerimizden başka çözümler denediysen bizlerle paylaşmayı unutma ve çatlaklara elveda de ?

- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Editör Önerisi

Son Yazılar